schowaj

[i]

- m2


Jak czytać dokumentację techniczną? - Ściany, Okna, Kominy

2012-06-19

Jak czytać dokumentację techczniczną - część 1
Ściany, Okna, Kominy

Projekt architektoniczno-budowlany ARCHON+ stanowi część projektu budowlanego, który jest podstawą do wydania Decyzji o pozwoleniu na budowe.

Każdy z czterech egzemplarzy projektu ARCHON+ składa się z części architektonicznej, konstrukcyjnej oraz instalacyjnej i stanowi kompendium wiedzy technicznej niezbędnej na kolejnych etapach budowy domu.ŚCIANY

JAK ODRÓŻNIĆ ŚCIANĘ NOŚNĄ OD DZIAŁOWEJ I KTÓRĄ Z NICH BEZ WPŁYWU NA KONSTRUKCJE BUDYNKU MOŻEMY ZMIENIĆ?

ŚCIANA NOŚNA - to ściana wewnętrzna lub zewnętrzna budynku, której głównym zadaniem jest przenoszenie obciążen (ściany nośne na rzutach zostały zaznaczone kolorem czerwonym). Wszelkie modyfikacje ścian nośnych mają wpływ na konstrukcje budynku i muszą zostać wprowadzone do dokumentacji technicznej na etapie adaptacji przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia. Oczywiście modyfikacje ścian nośnych mają wpływ na fundamenty budynku, które również powinny zostać dostosowane do wprowadzonych zmian.

ŚCIANA DZIAŁOWA - to wewnętrzna przegroda budynku, pęłniąca funkcje wydzielenia pomieszczeń (ściany działowe na rzutach oznaczyliśmy kolorem zielonym). Zmiana lokalizacji tych ścian jest praktycznie nieograniczona i można ją prowadzić zarówno na etapie adaptacji, jak również później na etapie budowy domu. Rozkład ścian działowych w obrębie poddasza determinowany jest przez elementy konstrukcyjne więźby (słlupy) oraz kominy, które na rzucie również zaznaczone zostały kolorem czerwonym.Z JAKICH WARSTW ZAPROJEKTOWANA ZOSTAŁA ŚCIANA ZEWNĘTRZA DOMU?

Informacje dotyczące poszczególnych warstw ścian znaleźć można zarówno w opisie technicznym, rzucie parteru jak i odpowiednich przekrojach. W ramach adaptacji mogą Państwo dowolnie zmieniać rodzaj zastosowanych materiałów, ważne jest jednak by nowe materiały nie posiadały gorszych parametrów wytrzymałościowych i izolacyjnych niż te, zaproponowane przez nas. Oczywiście opisane zmiany powinny zostać wprowadzone do dokumentacji technicznej przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia.

Polecamy zastosowanie dodatkowej warstwy izolacji termicznej grubości 5 cm na wewnętrznych ścianach i stropie garażu izolując tym samym część mieszkalną od chłodniejszych fragmentów domu.


Warto skorzystać z kosztorysu budowlanego ARCHON+, dzięki któremu dowiedzą się Państwo jak wprowadzone zmiany wpłyną na koszty budowy Państwa domu.JAK OZNACZONE ZOSTAŁY MATERIAŁY BUDOWLANE NA POSZCZEGÓLNYCH RYSUNKACH?


Pustak ceramiczny
lub cegła pełna

Element żelbetowy
(beton zbrojony)

Bloczek z betonu komórkowego
Element betonowy

Bloczek wapienno-piaskowy
Warstwa izolacji przeciwwilgociowej
(papa termozgrzewalna, dysperbit, abizol )

Warstwa izolacji termicznej
(styropian, styrodur, wełna mineralna)

Podsypka żwirowo-piaskowa


OKNA I DRZWI


CO OZNACZA WYMIAR OKNA 90/120?

Podane w dokumentacji technicznej wymiary stolarki zewnętrznej określają wielkość otworu okiennego lub drzwiowego w ścianie w stanie surowym. Stolarka wewnętrzna natomiast podaje otwór futryny drzwiowej czyli wymiar skrzydła drzwiowego).

Pełne zestawienie stolarki stanowi oddzielną kartę dokumentacji. Przed zamówieniem stolarki należy zmierzyć otwory okienne i drzwiowe na budowie oraz zweryfikować kierunki ich otwierania.

CO OZNACZA Hp= 90?

Hp = 90
Hp to wysokość parapetu, czyli odległość od wykończonej podłogi do krawędzi otworu w murze pod parapetem. W naszym przypadku parapet został zaprojektowany na wysokości 90 cm nad poziom podłogi.

ZNACZENIE SYMBOLI UŻYTYCH NA RZUTACHkuchenka

kratka odpływowa
lodówka spadek
zmywarka rura spustowa
szafa poziom wykończonej podłogi parteru
kominek poziom warstwy mierzony od poziomu 0,00 budynku
zasobnik CWU
(ciepłej wody użytkowej)
wlot przewodu wentylacyjnego
pralka przekrój
kocioł gazowy oznaczenie wysokości na rzucie poddasza
kocioł na paliwo stałe


KOMINY - przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne


CO OZNACZAJĄ POSZCZEGÓLNE SYMBOLE W DOKUMENTACJI?kanał dymowy stosowany do kominka i pieca CO na paliwo stałe

kanał spalinowy (stosowany do pieca CO - gazowego)

kanały wentylacyjne


W JAKICH POMIESZCZENIACH NALEŻY ZASTOSOWAĆ WENTYLACJĘ?


Wentylację należy stosować w pomieszczeniach sanitarnych, kuchniach, spiżarniach, kotłowniach, garażach oraz innych pomieszczeniach nie posiadających okien.

Decydując się na zastosowanie w budynku wentylacji mechanicznej musimy zrezygnować z przewodów wentylacyjnych pozostawiając jedynie wentylację grawitacyjną w garażu i kotłowni.Więcej informacji o zaletach stosowania wentylacji mechanicznej znajdą Państwo w artykule więcej >>JAK CZYTAĆ DOKUMENTACJĘ TECHNICZNĄ - CZĘŚĆ 2.
SCHODY, STROP, ŚCIANKA KOLANKOWA - więcej >>

Na każdym etapie Inwestycji nasi Doradcy Projektowi pozostają do Państwa dyspozycji.
Zapraszamy do kontaktu: tel. 12/ 37 21 900
Aby ułatwić przeglądanie oferty projektowej ARCHON+ przygotowaliśmy dla Państwa kolekcje tematyczne, zawierające projekty domów pogrupowane według wybranych cech.

domy wg ilości kondygnacji:
Projekty domów parterowych
Projekty domów parterowych
Projekty domów piętrowych
Projekty domów piętrowych
Projekty domów z poddaszem użytkowym
Projekty domów z poddaszem użytkowym
Projekty domów podpiwniczonych
Projekty domów podpiwniczonych