Jak wykończyć elewację? Wybierz kolory domu

Spełniając swoje marzenia o idealnym projekcie domu, oprócz bardzo ważnej kwestii dotyczącej programu funkcjonalnego wnętrza, którą powinien przemyśleć każdy Inwestor, równie istotny jest wygląd zewnętrzny domu. Trzeba mieć na uwadze, że zestawienie kolorystyczne musi być zgodne z miejscowymi przepisami, czyli z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) i/lub z Warunkami zabudowy (WZ). Dokumenty te zwykle nie definiują konkretnych kolorów, ale wskazują nam stylistykę, w której obrębie możemy lub nie możemy się poruszać. Zgodność całego naszego projektu z lokalnym prawem jest warunkiem koniecznym do uzyskania pozwolenia na budowę.

O ostatecznym wyglądzie domu decydują kolory elewacji zewnętrznej, czyli kolory tynków, rodzaj i kolor użytej okładziny (naturalne drewno, kamień, beton), kolor dachu, kolor stolarki okiennej i drzwiowej, kolor schodów zewnętrznych, tarasów czy balustrad, jeśli występują, oraz wszystkich elementów uzupełniających np. rynien czy opasek okiennych. Aby wszystkie składowe współgrały ze sobą, najrozsądniej jest określić kolorystykę tynków oraz dachu, do nich dostosować pozostałe elementy wykończenia zewnętrznego i starannie łączyć kolory.

Prezentowane poniżej przykłady różnych zestawień kolorystycznych i rodzajów elewacji z naszej oferty, mogą być inspiracją przy podejmowaniu decyzji o wyglądzie własnego domu. Mamy nadzieję, że ułatwią Państwu poruszanie się po paletach kolorystycznych proponowanych przez producentów.

Efektowny minimalizm

Minimalistyczne, czyste w formie domy nowoczesne są często wybierane przez Klientów Pracowni ARCHON+. To doskonałe połączenie funkcjonalności, komfortu i efektownego wyglądu bryły. Podstawę wizualną powyższych domów nowoczesnych stanowi białe otynkowanie i antracytowa dachówka. Kominy, stolarka okienna, cokoły i drzwi wejściowe w tym samym kolorze uzupełniają projekt i stanowią o jego spójności. Podobnie jak szara lub biała podbitka dachu. Elewację obu projektów urozmaica boniowanie, czyli wyżłobienie pełniące charakter dekoracyjny, często wykorzystywane w wykończeniach ścian zewnętrznych. Biały kolor elewacji domu pięknie współgra z drewnianą okładziną, akcentująca strefę wejściową i tarasową, a konsekwentnie użyte przy budowie pergoli drewno dopełnia projekt elewacji.

Klasyka w nowej odsłonie

Bazą obu projektów jest ciemna dachówka i jasna elewacja budynków. Dzięki różnym materiałom zastosowanym w wykończeniu ścian zewnętrznych, stolarki oraz podbitki oba domy mimo tej samej podstawy nabrały odmiennego charakteru. Biały tynk świetnie współgra zarówno z klinkierową, jak i drewnianą okładziną, którymi w ciekawy sposób podkreślono wejścia główne do budynków. Dzięki lukarnom strefy frontowe domów zyskały także elegancki i reprezentacyjny wygląd. Nowoczesnego charakteru dodają również balustrady, zabezpieczające portfenetr oraz balkon. Z jasną oprawą domu efektowny kontrast tworzy zarówno stolarka w kolorze drewna, jak i grafitu. Zaprojektowane w tych samych odcieniach cokoły i schody zewnętrzne dopełniają wygląd domu.

Elegancja i nowoczesny szyk

To idealne przykłady tego, jak można łączyć różne materiały wykończeniowe, uzyskując za każdym razem inny, ale bardzo ciekawy efekt wizualny. Biały tynk jest uniwersalną bazą, z którą można łączyć nie tylko drewnianą okładzinę, ale także tynk w tonacji delikatnego beżu, tworząc kompozycję o subtelnej, nowoczesnej elegancji. Dopełnieniem takiego zestawu materiałów jest stolarka w kolorze antracytowym i dopasowany do niej kolor dachu. Interesującym rozwiązaniem jest zaakcentowanie narożnego okna, poprzez nieznaczne wysunięcie z linii elewacji okalającej go opaski. Charakteru budynkom dodają również szklane balustrady, zastosowane jako zabezpieczenie portfenetrów, które dzięki swojej transparentności nie ograniczają dostępu naturalnego światła do pomieszczeń.

Prosta bryła w efektownej oprawie

Ciekawe połączenia materiałów wykończeniowych, które dzięki innej gamie kolorystycznej wprowadzają odmienną wartość wizualną domów. Wejścia główne wyróżnione są drewnianą okładziną lub tynkiem z ozdobnym boniowaniem. Drewniana stolarka okienna, drzwiowa oraz brama do garażu bardzo dobrze komponuje się zarówno z brązową, jak i antracytową dachówką. Biała lub drewniana podbitka uzupełniają projekt dachu. Spójności i wyjątkowego charakteru dodaje elewacji wprowadzenia koloru na fragmentach otynkowania. Jasny szary tynk podkreślający okna koresponduje z antracytowym kolorem dachówki, podobnie jak odcienie beżu nawiązują do brązowego odcienia dachu w drugim projekcie. Portfenetry ze szklaną balustradą dopełniają całość, tworząc tym samym walor estetyczny domów.

Oszczędna forma w nowoczesnym wydaniu

Projekty domów nowoczesnych i jednocześnie projekty nietypowych domów. Charakter domów podkreśla bezokapowy, grafitowy dach, pokryty blachą łączoną na rąbek. Jej odcień doskonale komponuje się z grafitowym tynkiem, zastosowanym na fragmentach elewacji. Dla kontrastu, pozostała część elewacji wykończona jest tynkiem w jasnym kolorze, a dodatkowym urozmaiceniem projektu, nadającym mu niecodziennego klimatu jest drewniana okładzina, podkreślająca linię okien bądź wejście główne domu. W projekcie bardzo dobrze wygląda też delikatne boniowanie, zastosowane na linii okien. Nowoczesny i ponadczasowy styl wykończenia elewacji podkreślają duże przeszklenia oraz stolarka okienna, kolorem nawiązująca do koloru blachy i tynku. Duże przeszklenia oraz szklane balustrady oddają nowoczesny charakter domów, a okalające je szare cokoły i drewniane wykończenie tarasu dopełniają całość aranżacji.

Elewacja domu - zobacz ciekawe inspiracje

Kolory elewacji domu decydują o odbiorze wizualnym całej inwestycji. Zachowując spójność koloru elewacji ze stylem budynku, dopasowując kolor elewacji do pokrycia dachu i stolarki uzyskamy efektowny wygląd bryły domu.

Poniżej prezentujemy kilka przykładów różnych stylizacji elewacji tego samego projektu. To właśnie materiały wykończeniowe i kolory tynków wpływają na charakter i obiór wizualny bryły. Zmieniając stolarkę, tynk czy rodzaj pokrycia dachowego można dokonać ciekawej metamorfozy wyglądu budynku. Budując swój wymarzony dom, na podstawie gotowego projektu, możemy, dobierając kolory i pozostałe materiały wykończeniowe, nadać mu indywidualny i niepowtarzalny styl, odpowiadający naszym upodobaniom estetycznym. Różnicując kolory elewacji można wizualnie zmienić proporcje budynku, a także uwypuklić wybrane detale.

Zobacz kolekcje:

 

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?