Fundamenty to podstawa każdego domu – dosłownie i w przenośni. To od nich zależy stabilność i trwałość całej konstrukcji, dlatego ich odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie ma kluczowe znaczenie. Wybór rodzaju fundamentu nie jest przypadkowy – musi być dostosowany do konkretnych warunków gruntowych, projektu budynku oraz obciążeń, jakie będzie przenosić. Zachęcamy do lektury artykułu, w którym omawiamy najpopularniejsze rodzaje fundamentów oraz podpowiadamy, które z nich najlepiej sprawdzą się w przypadku budowy domu jednorodzinnego, uwzględniając koszty budowy fundamentów. Dowiesz się także, jakie błędy warto wyeliminować już na etapie przygotowania pod budowę.
To znakomita propozycja dla Inwestorów, którzy szukają nowoczesnego i przemyślanego w każdym detalu projektu małego domu parterowego. Prosta bryła z dwuspadowym dachem pozwala usprawnić proces realizacji inwestycji oraz zoptymalizować koszty budowy. Słoneczna strefa dzienna to centrum rodzinnego życia, a taras osłonięty pergolą sprzyja relaksowi w otoczeniu ogrodu. Bezpośredni dostęp do tarasu mają także dwa z czterech pokoi w części prywatnej domu. W każdym z nich przewidziano miejsce na praktyczne szafy do przechowywania. Układ funkcjonalny domu wzbogacają dwie łazienki, a czysta kotłowania umożliwia organizację praktycznej pralni. Odkryj wszystkie atuty tego projektu!
Współczesne ogrody pełnią wiele funkcji – to miejsce wypoczynku, strefa prywatności i komfortu. Jednym z wyzwań, z jakimi muszą się zmierzyć właściciele posesji, bywa hałas i bodźce dźwiękowe dobiegające z zewnątrz. Uliczny zgiełk, odgłosy samochodów, rozmowy przechodniów czy hałas z sąsiednich działek mogą zakłócić ciszę i relaks. Naturalną i skuteczną metodą ochrony przed dźwiękami jest zastosowanie zielonych barier, czyli odpowiednio dobranych roślin. Rośliny nie tylko tłumią hałas, ale także zapewniają większą prywatność, poprawiają estetykę przestrzeni, a pośrednio zwiększają też wartość nieruchomości. Sprawdź, jak zaplanować i założyć zieloną barierę akustyczną.
Ten piętrowy dom zachwyca funkcjonalnością i nowoczesną elegancją. Przestronny salon z kominkiem, jadalnia i kuchnia z wyspą tworzą otwartą, harmonijną przestrzeń dzienną. Parter oferuje także gabinet i łazienkę, a piętro trzy sypialnie, w tym apartament rodziców. Wnętrze prezentowane na wizualizacjach zachwyca efektowną aranżacją z wykorzystaniem drewna, naturalnego kamienia i miękkich tkanin. W centrum salonu znajduje się duży, narożny zestaw wypoczynkowy w stonowanym, beżowym kolorze, który zapewnia komfortowy relaks. Strefę uzupełnia niski stolik kawowy z białego marmuru, który nawiązuje do wykończenia kominka i ściany RTV. Pompa ciepła i rekuperacja podnoszą energooszczędność.
Uziom fundamentowy to element systemu ochrony odgromowej i bezpieczeństwa elektrycznego budynku. Metalowe konstrukcje budynków oraz zbrojenia fundamentów mogą pełnić funkcję uziomu instalacji elektrycznej, co jest zgodne z przepisami prawnymi oraz normami budowlanymi. Wykonywany jest już na etapie budowy fundamentów i stanowi skuteczne połączenie konstrukcji budynku z ziemią, umożliwiające bezpieczne odprowadzenie ładunków elektrycznych – np. z wyładowań atmosferycznych. Odpowiednio zaprojektowany i wykonany uziom fundamentowy zwiększa bezpieczeństwo domowników oraz spełnia wymagania przepisów Prawa budowlanego. Sprawdź szczegóły.
To interesująca propozycja dla osób ceniących nowoczesną architekturę i maksymalną funkcjonalność w parterowym układzie. Bryła z czterospadowym dachem prezentuje się bardzo efektownie, a dwustanowiskowy garaż został wyraźnie wysunięty przed linię wejścia głównego. Strefa dzienna tworzy otwartą, jasną przestrzeń, sprzyjającą wspólnemu spędzaniu czasu. Dzięki dużym przeszkleniom wnętrze zyskuje mnóstwo naturalnego światła i otwiera się na ogród oraz zadaszony taras. Trzy sypialnie, garderoba i łazienka z miejscem na komfortowe wyposażenie współtworzą strefę prywatną, a układ funkcjonalny domu wzbogaca ustawny gabinet. W standardzie przewidziano wentylację mechaniczną z rekuperacją.
Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, od czego zacząć? Kluczowymi dokumentami, które określają możliwości zabudowy działki, są akty prawa lokalnego, Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego i w przypadku uchwalenia przez Gminy, plany ogólne gminy. Plan ogólny to nowe narzędzie planowania przestrzennego o randze aktu prawa miejskiego, które będzie kluczowym dokumentem dla terenów, nieobjętych obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W artykule wyjaśniamy, jakie znaczenia będzie miał plan ogólny, jakie ustalenia będzie zawierał oraz dlaczego jego zapisy będą tak ważne dla Inwestorów indywidualnych planujących realizację własnego domu.
Interesujący projekt domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym, łączący elegancję minimalistycznej bryły w stylu nowoczesnej stodoły z funkcjonalnym układem wnętrz. Garaż zaprojektowany z boku domu harmonijnie komponuje się z bryłą budynku, tworząc z nim architektoniczną całość. Zadaszony taras zaprasza do relaksu na świeżym powietrzu. Parter oferuje przestronny salon z kominkiem, jadalnię, kuchnię z wyspą i spiżarnią oraz dodatkowy pokój na parterze, idealny na biuro lub pokój gościnny. Na poddaszu zaplanowano trzy komfortowe sypialnie, w tym jedną z dużą, prywatną garderobą. W standardzie projektu uwzględniono rekuperację, co zwiększa efektywność energetyczną domu.
Suchy beton jest popularnym materiałem budowlanym i ze względu na swoje unikalne właściwości ma szerokie zastosowanie. Jest to mieszanka cementu, kruszywa i piasku z minimalną ilością wody. Dzięki temu beton suchy charakteryzuje się sypką konsystencją, szybkim wiązaniem, wysoką stabilnością oraz odpornością na wilgoć i czynniki atmosferyczne. W artykule przeczytasz o tym, jak przygotować suchy beton, jakie są jego właściwości i najczęstsze zastosowania. Dowiesz się również jakie są różnice między suchym a tradycyjnym betonem, a także znajdziesz porady praktyczne związane z zastosowaniem suchego betonu oraz wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas pracy.
Spełnij marzenia o komfortowym, nowoczesnym i ekonomicznym w budowie oraz eksploatacji domu! Do czwartku 15.05.2025, godz. 8:00 trwa Wielki Finał NISKICH CEN – skorzystaj i zamów najlepszy Projekt w STAREJ, NIŻSZEJ CENIE z kodem rabatowym: 250MOJDOM oraz zaplanuj budowę. Do każdego zamówienia polecamy NIEZBĘDNIK BUDOWLANY w atrakcyjnej cenie! Znajdziesz w nim: Tablicę Budowy, Dziennik Budowy oraz Kosztorys Budowlany – aktualny na I kw.2025 r. Dom parterowy, z poddaszem użytkowym, a może piętrowy? W naszej ofercie znajdziesz 3000 gotowych projektów, które zachwycają piękną architekturą oraz funkcjonalnością wnętrz. Wybierz wymarzony PROJEKT DOMU już dziś! >>
Mieszkasz w domu ARCHON+? Serdecznie zapraszamy do udziału w najnowszej edycji konkursu „TWÓJ DOM W OBIEKTYWIE”, w którym na Laureatów czekają bardzo atrakcyjne nagrody, w postaci telewizorów Samsung The Frame w ramie obrazu – można je różnorodnie personalizować i zmieniać dzięki nim charakter każdego wnętrza, wyświetlając także zdjęcia czy reprodukcje dzieł sztuki. Za I miejsce w konkursie można zdobyć 75” telewizor The Frame o wartości 7 509 zł, a za II, III, IV telewizory The Frame o rozmiarze 32” – każdy o wartości 1 999 zł. Już dziś sfotografuj swój dom, zbudowany z projektem ARCHON+, wyślij zdjęcia i wygraj! Na Twoje zgłoszenie oczekujemy do 30 czerwca 2025 r.
To projekt spełniający oczekiwania codziennego komfortu i nowoczesnej estetyki. Minimalistyczna, parterowa bryła z dwuspadowym dachem bez okapów przyciąga wzrok swoją lekkością i elegancją. We wnętrzu przewidziano cztery wygodne pokoje, łazienkę, osobną toaletę i praktyczną pralnię ukrytą w czystej kotłowni. Duża kuchnia z półwyspem oraz spiżarnia tworzą doskonałe miejsce do codziennego gotowania, a salon z kominkiem zaprasza na rodzinne wieczory przy ulubionych seansach filmowych. Z kolei taras pod pergolą jest zacisznym azylem relaksu na świeżym powietrzu. Ten projekt jest doskonałym przykładem na to, że funkcjonalność, estetyka i ekonomiczna budowa mogą iść w parze.
Projekt tej parterówki to znakomity duet nowoczesnych trendów i funkcjonalności. Zachwyci wielu Inwestorów ceniących jednokondygnacyjne wnętrza i ciekawe rozwiązania przestrzenne. Bryła domu wyróżnia się piękną kompozycją wykończenia elewacji, a zadaszony taras jest wspaniałym miejscem letniego relaksu. Nad salonem i jadalnią przewidziano otwarcie stropu aż do połaci dachowej, co dodaje wnętrzu przestronności i umożliwia ciekawą, nowoczesną aranżację, którą prezentujemy na wizualizacjach. Kuchnia mieści wielofunkcyjną wyspę, jej atutem jest także przyległa spiżarnia. Strefa nocna obejmuje cztery sypialnie, wśród nich pokój rodziców z garderobą, a także dwie łazienki.
Wybór odpowiedniego styropianu jest istotny dla skutecznej izolacji termicznej budynku. Inny wariant stosuje się na elewację, inny pod wylewkę podłogową, a jeszcze inny do izolacji dachu. Odpowiednie dopasowanie materiału nie tylko wpływa na komfort cieplny wewnątrz budynku, ale też pozwala ograniczyć straty energii i koszty ogrzewania. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym przeczytasz o tym, na co warto zwrócić uwagę przy termicznej izolacji domu i jaki styropian wybrać przy ocieplaniu ścian zewnętrznych, dlaczego do podłóg i stropów stosuje się styropian o podwyższonej twardości, a także jakie specjalistyczne odmiany styropianu wykorzystuje się do izolacji dachów.
Zadaszenie nad wejściem do domu to coś więcej niż tylko ochrona przed deszczem czy śniegiem. To detal, który wpływa na wygląd elewacji, podkreśla charakter budynku i może stać się jego estetycznym wyróżnikiem. W naszym artykule znajdziesz przegląd nowoczesnych rozwiązań – od lekkich konstrukcji stalowych, przez szklane daszki, aż po daszki murowane obłożone styropianem i tynkiem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze, jakie materiały sprawdzą się najlepiej i jak zadaszenie dopasować do stylu domu. Zainspiruj się naszymi propozycjami i zaplanuj wejście, które będzie funkcjonalne oraz stylowe. Już teraz sprawdź, jakie rozwiązanie będzie idealne do Twojego Domu!
Projekt domu z poddaszem użytkowym o prostej bryle z funkcjonalnym wnętrzem, oferujący idealną przestrzeń dla nowoczesnej rodziny. Komfortowy salon z jadalnią i dużymi przeszkleniami otwiera się na ogród, a kuchnia z półwyspem i spiżarnią sprzyja wygodnej pracy. W strefie dziennej króluje naturalne światło, a drewno i grafitowe akcenty tworzą elegancki kontrast. Uwagę przykuwa interesująca aranżacja strefy TV z pionowymi lamelami, która pełni też funkcję nowoczesnej ściany multimedialnej. Na parterze zaplanowano ponadto gabinet oraz łazienkę, a poddasze mieści trzy jasne sypialnie, z których dostępne są balkony, garderobę oraz dużą łazienkę - można ją zaaranżować jako pokój kąpielowy.
Planujesz budowę domu w 2025 roku i szukasz projektu, który zapewni Ci funkcjonalne wnętrze, a także ekonomiczną realizację inwestycji? Jedną z interesujących propozycji w naszej ofercie są małe domy parterowe. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym przeczytasz o tym, dlaczego warto wybrać taki projekt. Dowiesz się, jakie korzyści daje kompaktowa bryła, jak optymalnie zaplanować przestrzeń mieszkalną oraz na co zwrócić uwagę, aby budowa przebiegła szybko i sprawnie. Przedstawiamy też gotowe projekty parterowe, które łączą ekonomiczne koszty budowy z nowoczesnym stylem i energooszczędnością. Sprawdź nasze projekty i wybierz ten, który spełnia Twoje oczekiwania.
Dom o klasycznej bryle z dwuspadowym dachem i garażem, wyróżniający się nowoczesną kompozycją wykończenia z naturalną, drewnianą okładziną, która zdobi wejściowy podcień oraz taras. Na parterze zaprojektowano wspaniale doświetloną i otwartą na ogród strefę dzienną. Program użytkowy kuchni uzupełnia spiżarnia, oferując dodatkowe miejsce do przechowywania. Projekt parteru zawiera także gabinet z wyjściem na taras oraz łazienkę z prysznicem. Z kolei w strefie nocnej na poddaszu mieszczą się cztery ustawne sypialnie z nowoczesnymi portfenetrami, łazienka, garderoba przy pokoju rodziców oraz pralnia. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją zwiększa energooszczędność budynku.
Ten projekt parterowego domu o powierzchni użytkowej do 100 m2 to interesująca propozycja dla miłośników nowoczesnych, ale prostych i ekonomicznych w realizacji rozwiązań. Bryła z dwuspadowym dachem wyróżnia się harmonijną formą i estetyczną elewacją. Część dzienna to otwarta, jasna przestrzeń z wyspą w centrum kuchni i przesuwnym wyjściem na taras, który osłania lekka pergola. W strefie nocnej mieszczą się trzy wygodne sypialnie i prywatna garderoba przy pokoju rodziców. W domu przewidziano także spiżarnię, kotłownię z funkcją pralni oraz praktyczną garderobę w strefie wejściowej. Całość tworzy funkcjonalny układ, który zapewnia komfort codziennego użytkowania.
Wilgoć w budynku to poważny problem, który może prowadzić do uszkodzeń konstrukcji, rozwoju pleśni i pogorszenia komfortu mieszkańców. Aby skutecznie osuszyć ściany i fundamenty, konieczne jest zastosowanie odpowiednich metod dostosowanych do przyczyny zawilgocenia. W artykule przeczytasz o możliwych przyczynach zawilgocenia budynków, sposobach zdiagnozowania problemu oraz narzędziach diagnostycznych. Dowiesz się również, jakie są najskuteczniejsze metody osuszania domu, jak krok po kroku wykonać cały proces, a także jakie działania zapobiegawcze podjąć, aby uniknąć problemu w przyszłości. Zapraszamy do lektury - sprawdź, jak skutecznie osuszyć budynek i zapobiec nawrotom wilgoci.
Szukasz projektu w stylu nowoczesnej stodoły? Starannie zaprojektowana bryła „Domu w szkarłatkach 3 (GE) OZE” przyciąga wzrok efektowną kompozycją elewacji i zaakcentowaną linią balkonu, który jednocześnie pełni funkcję praktycznej osłony nad strefą wejściową. Jednostanowiskowy garaż zaprojektowano przy bocznej ścianie budynku i odpowiednio oddzielono od części mieszkalnej poprzez kotłownię i wiatrołap. Wnętrze oferuje komfortową przestrzeń dzienną na parterze, w ramach której salon zaprasza domowników do wspólnego wypoczynku przy kominku. Układ parteru wzbogaca pokój gościnny, a na poddaszu zaprojektowano dużą sypialnię rodziców z garderobą oraz dwie sypialnie dla dzieci. Projekt zawiera w standardzie pompę ciepła i wentylację mechaniczną z rekuperacją, które sprzyjają energooszczędnej i ekonomicznej eksploatacji.
Okno tarasowe FAKRO to nowoczesne rozwiązanie, które łączy dwa drewniane okna, tworząc wygodne wyjście na taras lub balkon. Górne skrzydło (FOP) otwiera się uchylnie do góry, dolne dostępne jest w wersji otwieranej na prawą (FOR), lewą (FOL) stronę lub jako nieotwierane (FOX). Duże przeszklenia wpuszczają naturalne światło. Oblachowanie oferowane jest w standardzie w kolorze antracytowym, a na zamówienie szarobrązowym i czarnym. Pakiet szybowy P50 to wysoka energooszczędność, doskonała dźwiękoszczelność oraz powłoka łatwozmywalna, ułatwiająca utrzymanie zewnętrznej szyby w czystości. Technologia thermoPro zwiększa trwałość i szczelność okna, ograniczając straty ciepła. System topSafe podnosi odporność na włamanie, zapewniając bezpieczeństwo. Hartowana szyba zewnętrzna z dożywotnią gwarancją na grad gwarantuje niezawodność w każdych warunkach pogodowych.
Kominek to nie tylko dodatkowe źródło ciepła, ale także element tworzący wyjątkowy klimat wnętrza. Aby jednak działał efektywnie i bezpiecznie, potrzebuje odpowiedniej ilości powietrza do spalania. Dolot powietrza do kominka to rozwiązanie, które zapewnia prawidłowy dopływ tlenu, poprawiając wydajność spalania i eliminując ryzyko cofania się dymu do pomieszczenia. Czy dolot powietrza jest zawsze konieczny? Jakie są jego zalety i jak go prawidłowo zamontować? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące tego kluczowego elementu instalacji kominkowej. Poznasz też najczęstsze błędy przy jego montażu i dowiesz się, jak ich uniknąć.
To interesująca propozycja dla osób poszukujących projektów domów parterowych na wąską działkę. W strefie dziennej zaprojektowano przestronny salon, którego aranżacja wprowadza do wnętrza przytulny klimat, a szerokie przeszklenia otwierają wspaniały widok na ogród. Jasna kolorystyka ścian pięknie współgra z antracytową strefą TV, a drewniana podłoga dodaje naturalnego ciepła. Jadalnia mieści wygodny stół o nowoczesnym wzornictwie, a kuchnia pojemną, wysoką zabudowę i obszerny półwysep z barkiem śniadaniowym. W strefie nocnej przewidziano trzy sypialnie, atutem są też dwie łazienki oraz praktyczna pralnia umiejscowiona w czystej kotłowni, gwarantująca wygodne użytkowanie.
Czy wiesz, że niewielki element, jakim jest okapnik balkonowy, może mieć kluczowe znaczenie dla trwałości Twojego balkonu? W naszym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie jest profil okapowy, jakie pełni funkcje oraz dlaczego jego odpowiedni dobór i montaż są tak ważne dla ochrony konstrukcji przed wilgocią i uszkodzeniami. Przeczytasz również o tym, jakich błędów należy unikać przy instalacji okapników oraz jakie materiały i rozwiązania zapewniają skuteczne odprowadzanie wody. Poznasz praktyczne wskazówki oraz sprawdzisz, jak okapnik wpływa na estetykę wykończenia balkonu, a także dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Zapraszamy do lektury artykułu!
Odkryj atuty tego domu, w którym nowoczesność znakomicie współgra z funkcjonalnością. Bryla z bezokapowym dachem prezentuje się efektownie, a detalem, który przyciąga uwagę, jest wysokie przeszklenie. Jasny tynk współgra z drewnianą okładziną, akcentującą spójność domu z naturalnym otoczeniem. Wnętrze oferuje czytelny układ stref użytkowania. W części dziennej przewidziano otwarcie stropu do połaci dachu nad salonem i jadalnią. Nowoczesny charakter przestrzeni podkreśla zaproponowana aranżacja, a także przesuwne przeszklenie tarasowe. W strefie nocnej zaprojektowano trzy sypialnie, w tym pokój rodziców z garderobą. W standardzie przewidziano pompę ciepła i rekuperację.
NOWOŚĆ! Projekt domu w stylu nowoczesnej stodoły z poddaszem użytkowym i dachem dwuspadowym. Elewacja wykończona została okładziną z drewna i biało - szarymi tynkami. Na frontowej elewacji znajduje się balkon tworzący praktyczne zadaszenie nad strefą wejściową. Drugi atrakcyjny balkon znajduje się od strony ogrodowej domu. Otwartą strefę dzienną tworzą przestronny salon, jadalnia i kuchnia z półwyspem. Dodatkowy pokój z wyjściem na taras może pełnić funkcję gabinetu lub sypialni gościnnej. Nocna strefa domu na poddaszu oferuje dwa pokoje z wyjściem na balkon, sypialnię główną z garderobą, łazienkę oraz wygodną pralnię.
Projekt domu parterowego, który zachwyca funkcjonalnym układem wnętrz i eleganckim wyglądem. Przestronna strefa dzienna, w której szerokie przeszklenia zapewniają doskonałe doświetlenie oraz naturalne połączenie z ogrodem, to idealne miejsce do codziennego wypoczynku. Komfortowa kuchnia ze spiżarnią, osobne pomieszczenie gospodarcze to praktyczne rozwiązania zwiększające wygodę użytkowania. Strefę nocną tworzą trzy sypialnie i duża łazienka, zapewniając komfort domownikom. Prosta bryła budynku z dwuspadowym dachem i efektownymi przeszkleniami nadaje projektowi wyjątkowy charakter. Sprawdź szczegóły projektu!
Firma Hörmann poszerzyła ofertę bram garażowych LPU 42 o sześć nowych wzorów powierzchni Duragrain. Cechą charakterystyczną nowych wzorów jest graficzne odwrócenie o 90 stopni powierzchni imitujących strukturę słojów drewna. Dzięki temu powstaje efekt pionowego ułożenia deski, co dodatkowo podkreślają nadrukowane przetłoczenia. W rezultacie sześć nowych dekorów stwarza wrażenie lekkości i optycznie wysmukla bramę. Dają one architektom jeszcze więcej możliwości aranżacji budynków oraz dopasowania ich estetyki do oczekiwań właścicieli. Segmenty bram z takim nadrukiem doskonale komponują się na przykład z elewacjami pokrytymi cegłą klinkierową, dodając im smukłości i elegancji.
2025 © ARCHON+ Biuro Projektów - Tradycyjne i nowoczesne gotowe projekty domów - autorska pracownia architektoniczna założona w 1990r. przez arch. Barbarę Mendel
Z uwagi na ciągłe doskonalenie procesu powstawania projektów (zgodnie z normą ISO 9001), prezentowane na stronie projekty domów mogą nieznacznie różnić się od dokumentacji technicznej.
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym sklepie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności.