czy dysponują może Państwo zestawieniem materiałów pod budowę z Ytong? Kupiliśmy projekt i robie wstępne wyceny. Niestety zestawienie z archonu zawiera Porotherm wiec Ytonga nie chca nam wycenic bez szczegółów. Byłabym bardzo wdzieczna za pomoc. Nasz email to: szczesnejonatany@gmail.com
Pozdrawiam
Napisany przez
Michał
#42
Jak macie ilośc porothermu to możecie wyliczyć sobie m2. Potem tylko trzeba sprawdzić ile wychodzi Ytonga na m2 i wyższa matematyka skończona. Można jeszcze sprawdzić ile bloczków jest na palecie i zaokrąglić w gore.
Napisany przez
Asia
#43
Dziekuje za odpowiedz. Tyle akurat udalo nam sie wyliczyc :) chodzi o to ze w hurtowni sprzedawca mowi, ze przy zmianie na ytong, polowa materialiw sie zmienia...
Pozdrawiam
Napisany przez
Michał
#44
Zmienia sie jeszcze zaprawa. Mnie przy bloczkach silikatowych zaprawę Alpol AZ116 liczyli worek na paletę. W sumie więcej nie za bardzo wiem co miałoby sie jeszcze zmienić jeżeli chodzi o ściany
Napisany przez
Asia
#45
Dziekuje Michal.
Czy ktos podpowie jakiej dlugosci i ile stempli potrzeba do budowy?
Z gory dziekuje i pozdrawiam
Napisany przez
miciek
#46
A jaki bedziecie robić strop? Ja do monolitu kupowałem 200szt 3m. Do tego 4m3 desek szalunkowych i 230mb kantówki 10x10. Jak bedziecie robić terive to na pewno będzie mniej.
Napisany przez
Asia
#47
Drodzy Budowniczy :)
Powiedzcie na jakie fundamenty sid zdecydowaliscie i dlaczego? Fundament lany jam w projekcie czy moze bloczek? Ile bloczka potrzeba?
Pozdrawiam
Napisany przez
miciek
#48
Jak już się wypowiadam to powiem co u mnie wyszlo.
Z bloczków podobno taniej i szybciej. Wszystko zależy znowu, jakie macie ziemie i jak stabilny grunt. Teoretycznie lany jest sztywniejszy.
U mnie fundamenty miały tylko cztery warstwy z bloczka 12cm. Wyszło chyba tego 10 palet. Za to na wierzchu mam wylane coś na kształt płyty, która jest zbrojona siatką fi6 oczko 10x10.
Cały fundament to był: beton podkładowy ok. 10cm, ławy fundamentowe 40cm, i do tego 4x 12cm bloczka plus ok 1cm zaprawy na każdą fugę. I dodatkowo ok12-15 cm betonu na wierzchu. Jak bym wkopał ławy fundamentowe to pewnie poszło by 7x14cm bloczka, ale ławy mieliśmy szalowane.
Normalnie chudziaka na "0" wlewa się między ściany fundamentowe, u nas kierownik postanowił to wzmocnić, mamy dość wysoko wody gruntowe.
Możecie zobaczyć jak to wygląda na blogu - "Wywanie - czyli dom w Jonatanach...."
Napisany przez
Asia
#49
Dziekuje Miciek.
Kolejne pytanie. Z czego budujecie i dlaczego. Porotherm z projektu czy zmiana na inny material?
Pozdrawiam
Napisany przez
miciek
#50
My zdecydowaliśmy się, na silikaty. Opisane jest to co prawda na blogu, ale jeszcze raz :). Niestety jest to jak sie finalnie okazało najdroższy materiał w zakupie i robociźnie.
Do jego zalet należą na pewno wysoka izolacyjność akustyczna, wysoka akumulacja ciepła (i oczywiście zimna też :P), wykonany jest z naturalnych składników i ma podobno najmniejszą promieniotwórczość. My ze wzgłedu na budowe pod Wrocławiem budowaliśmy z Sil-Pro. Silka z Xelli była droższa i niedostępna - chyba wszystko wykupili deweloperzy, grupa silikaty jakoś w naszej okoliczy mało popularna. Dodatkowo co mnie przekonało to twardość - cokolwiek będzie się kiedyś chciało powiesić robi się to zwykłym kołkiem rozporowym i udarową wiertarką (gazobeton to dramat, palcem robi sie dziury, a Porotherm wymaga lekkiej wprawy i specjalnych kołków, które mimo wszystko nie zawsze trzymają). Do minusów należy na pewno to, że w porównaniu z Pustakami poryzowanymi - Porotherm czy inny Leier, czy gazobetonem jest najzimniejszy.
Ale poniżej obliczenia:
Porotherm 24cm plus 20cm styropianu lambda 0.031 U = 0.1369[W/m2K]
Silikaty 24cm plus 20cm styropianu lambda 0.031 U = 0.1438[W/m2K]
To niby przenikalność cieplna przegrody.
Różnica niewielka.
Zanim zaczeliśmy budowe przez 90% czasu stawiałem na Porotherm - na ostatniej prostej zmieniłem na silikaty. Gazobeton odrzuciłem od razu, lekki, bardzo mała izolacyjność akustyczna, nasiąkliwy, wykonywany poprzez spienianie betonu związkami glinu ( o ile dobrze pamiętam), łatwo wbić gwoździa, ale cokolwiek bardziej masywnego powiesić, można się bać.
Przepraszam, za przydługi wywód, ale jakoś mnie wena poniosła.
Napisany przez
Asia i Tomek
#51
Cześć wszystkim,
Zastanawiamy się co wybrać, piec gazowy(podłączenie za 18 miesięcy) czy piec na pellet. Ma to związek z tym ze chcemy zrobić kominek z płaszczem wodnym w konfiguracji kominek - kocioł - podłogówka - grzejniki. Gaz byłby tylko potrzebny do dogrzewania sie gdyż będziemy palić w kominku a kuchnia będzie elektryczna. Co myślicie?
Napisany przez
miciek
#52
No to sobie wyzwanie zrobiliscie. U nas kominek to raczej gadzet, zwlaszcza w konkscie wszechobecnego smogu. I zamierzamy go traktować raczej jako dekoracje i awaryjne źródło ciepła, jak nie będzie prądu, powietrzny nie wymaga prądu wcale.
Ja bym powiedział, że w takiej konfiguracji - nie ma prądu, nie macie ogrzewania.
Mam doświadczenie z kominkiem z płaszczem wodnym z domku w górach. Tam jest w ogóle masakra bo w układzie jest płyn o temperaturze wrzenia ok. 70C. Nie ma prądu nie działa pompka, sterownik, nic i nawet gdy zastosować wodę wrze w tempie ekspresowym, jak nie krąży w układzie - grawitacyjnych układów już raczej nikt nie robi.
Dom ma 200m2 po podłodze, dodatkowo podłogówka z kominka wymaga jakichs dodatkowych buforów, mieszaczy i innych takich. Ciekaw jestem mimo wszystko argumentów z waszej strony na taki układ.
Ja bym brał gaz - w białych rekawiczkach się odsługuje i peletu nie trzeba ładować, składować, zamawiać...
Jak pojedziecie na urlop zimowy, ustawicie piec i bedzie sobie działał - pelet wystarczy na kilka dni. Chyba, że macie przyjaciela domu/rodziców za płotem to wam dorzucą :).
Napisany przez
Asia
#53
Hej Miciek :) chyba nikt poza nami tutaj nie zaglada :) jak u Ciebie wygladaja koszty za dach? Pozdrawiam
Napisany przez
K i T
#54
Ogrzewanie wybraliśmy na gaz, głównie ze względu na wygodę w obsłudze i fakt, że bardzo często nie ma nas w domu. A wracać do zimnego - średnia przyjemność. Poza tym odchodzi kwestia składowania opału, itp.
Sentymentalnie w kuchni chcemy postawić kuchnię kaflową opalaną drewnem, ale nie robimy wężownicy/podkowy. Zdun twierdzi, że jak się dobrze rozpali w piecu to cały parter ogrzeje. Zobaczymy:)
Na dole robimy podłogówkę, w łazience dodatkowo grzejnik. Na piętrze kaloryfery z wyjątkiem pralni, łazienki i garderoby, tam będzie ogrzewanie podłogowe. Niezależne sterownie na obu poziomach.
W chwili obecnej kładą tynki, niedługo maja wejść Panowie od hydrauliki i CO. Informacje, w miarę na bieżąco umieszczamy na blogu Zielone Jonatany.
Napisany przez
K i T
#55
Koszty dachu
Dachówka (karpiówka - Opal Miedź Braas), wszystkie akcesoria do dachu, rynny, membrana itp - 24 869
Drewno na konstrukcję dachu, większa ilość ze względu na wagę dachówki, impregnowane ciśnieniowo - 9 000
Wykonanie konstrukcji dachu, wykończenie końcówek krokwi wg.upodobania plus podbitka z 3 krotnym malowaniem (1 x podkład, 2 x farba) - 15 120
Ułożenie dachówki w koronkę oraz osadzenie okien dachowych, orynnowania - 20 000.
Razem: 68 989.
Wiemy, że można zrobić to równie dobrze i taniej. U nas zaważyła dachówka, ale to druga i ostatnia sentymentalna rzecz w naszym domu (pierwszą była kuchnia kaflowa).
Sąsiedzi na dom, który budują obok położyli dachówkę Nelskamp - nie pamiętam jaki wzór (bardzo duże dachówki, które się szybko montuje), wyglądają przepięknie. Piszę, bo mało osób orientuje się, że one w ogóle istnieją:)
Napisany przez
miciek
#56
Argumenty co do ogrzewania podobne, my zdecydowaliśmy się na pompe ciepła, która jest totalnie bezobsługowa - i w związku tym mamy podłogówkę w całym domu. Ponieważ, aby pompa działała ekonomicznie temperatura zasilania musi być możliwie najmniejsza, a grzejnik musi mieć te 50 stopni (potem dochodzi jeszcze cały skomplikowany układ mieszania). Mamy jedna drabinke w pralni, ale podgrzana do 27 stopni raczej ani nie zagrzeje, ani nie wysuszy.
Co do dachu za robciznę wszystkiego oprócz rur spustowych placilismy 90PLN/m2 - dach 250m2. Konstrukcja, malowanie podbitki, szlifowanie końcówek malowanie trzykrotne, podkład i dwa razy kolor. Osadzenie okien dachowych, obróbka komina i ułożenie pokrycia.
Dachówka mamy Brass Topas 13V czarna angoba (są inni producenci z podobnym wzorem jak Bogen czy Jacobi ale ich dachówka jest większa i mniej wchodzi na m2, cena za sztukę ta sama tylko Brassa trzeba wiecej kupić), wraz z dodatkami orynnowaniem, membranami, akcesoriami, oknami (Fakro trójszybowe U5) wyszło jakies 45tys. Drewno - kontrukcyjne C24, wszystkie łaty i kontrłaty i boazeria na nadbitke okolo 14tys.
Cały dach ponad 80.
Napisany przez
Natalia
#57
Witam! Czy może mi ktoś podpowiedzieć, najlepiej ktoś kto posiada i zrealizował projekt dom w jonatannach 2, czy w pokojach na piętrze bez okien dachowych, jest wystarcząco jasno? Wczoraj ktoś mi podpowiedział, żeby nie robić w sypialniach okien dachowych, bo gdy pada deszcz/grad jest okropny hałas i zaczęłam się zastanawiać, czy w ogóle będą potrzebne w sypialniach. Pozdrawiam
Napisany przez
miciek
#58
Odnośnie tego hałasu, to prawda. Schodząc na parter nie słychać, że pada, na górze słychać. Najczęściej ten hałas jest na tyle jednostajny, że nie jest specjalnie uciążliwy. Dla przykładu w pomieszczeniu gdzie nie ma okna, jak jest ulewa, też słychać krople uderzające o dachówkę. Sądze, że było by ciemno w pokojach bez okien dachowych. My nawet dołożyliśmy jeszcze jedno dodatkowe w tym długim 6m pokoju na wprost od schodów. W projekcie jest jedno okno balkonowe i jedno dachowe ale są obok siebie. Dołożyliśmy drugie w drugiej części, bo obawialiśmy się, że sie nora zrobi i dobrze zrobiliśmy.
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym sklepie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności.
Strona archon.pl korzysta z plików cookies. Stosujemy pliki cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu. Możemy również wykorzystywać pliki cookies własne oraz naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celach personalizacji reklam do Twoich preferencji.
Korzystanie z preferencyjnych, analitycznych i reklamowych plików cookies wymaga zgody, którą możesz wyrazić, klikając „ZAAKCEPTUJ I PRZEJDŹ DO SERWISU”. Jeżeli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij „Ustawienia”. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdym momencie, zmieniając wybrane ustawienia. Jeżeli natomiast chcesz, żebyśmy stosowali tylko niezbędne pliki cookies, kliknij „Ustawienia” i zaakceptuj niezbędne pliki cookies.
Zarządzaj ustawieniami plików cookies
Pliki cookies to małe pliki tekstowe umieszczane na Twoim urządzeniu, których używamy, aby usprawnić Ci korzystanie z naszej strony internetowej i przedstawiać Ci reklamy dostosowane do Twoich preferencji.
Jeśli akceptujesz wszystkie pliki cookies, prosimy o kliknięcie w pole „ZAAKCEPTUJ I PRZEJDŹ DO SERWISU”. Jeżeli natomiast chcesz, abyśmy stosowali tylko niezbędne pliki cookies, prosimy o kliknięcie w pole „Zapisz”.
Możesz w dowolnym czasie zmienić ustawienia plików cookies naszych i naszych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące korzystania z plików cookies znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Te pliki są konieczne, abyś mógł poruszać się po naszej stronie internetowej i aby funkcjonowała ona prawidłowo. Pliki te są instalowane w szczególności na potrzeby zapamiętywania sesji logowania lub wypełniania formularzy, a także w celach związanych z ustawieniem opcji prywatności.
Używamy tych plików cookie do dostarczania Ci informacji statystycznych na temat naszej strony internetowej. Pomagają nam ustalić, które strony są bardziej, a które mniej popularne i zrozumieć, jak użytkownicy poruszają się po stronie. Pozyskane w ten sposób informacje wykorzystujemy do pomiaru i poprawy wydajności strony internetowej. Analityczne pliki zostaną umieszczone na Twoim urządzeniu tylko wtedy, gdy wyrazisz na to zgodę.
To usługa analityki internetowej świadczona przez Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA. Google Analytics wykorzystuje pliki cookie, aby umożliwić analizę korzystania z naszej witryny. Zebrane informacje na temat korzystania z naszej witryny internetowej i aplikacji są z reguły przesyłane na serwer Google w USA i tam przechowywane. Jednakże adres IP użytkownika jest skracany przez Google przed przeprowadzeniem analizy. Ponadto dane przesyłane do Google mogą zawierać zaszyfrowany adres e-mail użytkownika, a także dane dotyczące użytkowania pochodzące z analizy wewnętrznej.
Pod poniższymi linkami znajdują się informacje dotyczące
ochrony danych i warunków korzystania z Google Analytics.
(Centralplan 15, 11120 Sztokholm, Szwecja) wykorzystuje pliki cookie, aby analizować korzystanie z naszej witryny przez użytkowników w ramach kampanii reklamowej dla Banku ING.
Kliknij tutaj aby uzyskać więcej informacji na temat ochrony danych.
Te pliki cookie mogą być wykorzystywane przez podmioty trzecie do stworzenia podstawowego profilu zainteresowań użytkownika i wyświetlania Ci odpowiednich reklam na innych stronach internetowych. Identyfikują one przeglądarkę i urządzenie użytkownika. Jeśli zdecydujesz się na odrzucenie tych plików cookie, nie będziemy mogli wyświetlać Ci reklam dopasowanych do Twoich preferencji.
Dane mogą być udostępniane Google LLC, więcej informacji można znaleźć tutaj.
Współdzielone z:
Korzystamy z Google Ads, usługi Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, USA, w celu wyświetlania reklam w Google oraz za pośrednictwem sieci reklamowej Google. W tym celu wykorzystujemy informacje o zachowaniach podczas surfowania, aby dostosować reklamy do zainteresowań użytkownika. Ponadto dane przesyłane do Google Ads mogą obejmować zaszyfrowany adres e-mail użytkownika, a także dane dotyczące użytkowania z analiz wewnętrznych.
Więcej informacji na temat ochrony danych i warunków korzystania z Google znajdziesz tutaj.
Usługa Meta Platforms, Inc., 1601 Willow Road, Menlo Park, CA 94025, USA (Meta) lub, jeśli jesteś mieszkańcem UE, Meta Platforms Ireland Limited, 4 Grand Canal Square, Dublin 2, Irlandia (Meta ), umożliwia nam określenie grup docelowych dla reklam na platformach Meta Facebook i Instagram na podstawie odwiedzin na stronie i zachowań podczas surfowania. Z usługi tej korzystamy również w celu pomiaru efektywności internetowych kampanii marketingowych. Możemy śledzić działania użytkowników po zobaczeniu i/lub kliknięciu reklamy na Facebooku lub Instagramie, a następnie złożeniu zamówienia. Do transmisji do Facebooka używamy plików cookie i interfejsów serwer-serwer.
Jeżeli logujesz się na Facebooku/Instagramie lub jesteś już zalogowany na Facebooku/Instagramie, Twoja wizyta na stronie internetowej zostanie odnotowana w Twoim profilu. Zebrane dane użytkowników są dla nas anonimowe i tym samym nie pozwalają na wyciąganie jakichkolwiek wniosków na temat tożsamości użytkownika. Dane te są jednak przechowywane i przetwarzane przez Meta, aby można było wyciągnąć wnioski na temat odpowiedniego profilu użytkownika. Przetwarzanie danych przez Meta odbywa się zgodnie z
polityką Meta wykorzystania danych. Jeśli nie jesteś członkiem Facebooka/Instagramu, przetwarzanie danych nie ma na Ciebie wpływu.
Na naszej stronie internetowej współpracujemy z Criteo, spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Paryżu pod adresem 32 rue Blanche, 75009, FRANCJA, w celu prezentowania naszym gościom reklam dostosowanych do ich zainteresowań.
W tym celu w przeglądarce użytkownika serwisu zapisywane są tzw. „cookies” (pliki tekstowe), które umożliwiają rozpoznanie użytkownika w sieci reklamowej Criteo. Te pliki cookie sprawdzają, jakie produkty przeglądasz, jaki masz koszyk i/lub jakie produkty kupiłeś. Oprócz tego dane gromadzone przez Criteo mogą obejmować Twój adres IP i zaszyfrowany adres e-mail. Criteo może wykorzystywać te informacje do raportowania nam wyników kampanii i wyświetlania odpowiednich reklam produktów w naszym sklepie internetowym, a także na stronach zewnętrznych (retargeting). W tym drugim celu Criteo współpracuje również z innymi partnerami. Przegląd sieci partnerskiej Criteo znajdziesz tutaj
Więcej informacji na temat prywatności w Criteo znajdziesz tutaj.