W jaki sposób połączyć dom z ogrodem, aby zyskać dodatkową, atrakcyjną przestrzeń przynależną do domu i jednocześnie cieszyć się urokiem przydomowego ogródka niezależnie od pogody? Wystarczy wybrać gotowy projekt domu z kolekcji ARCHON+ z ciekawie wkomponowanym w bryłę budynku zadaszonym tarasem.
Większość z nas nie wyobraża sobie domu bez tarasu, miejsca gdzie z przyjemnością spędzamy czas w gronie rodziny i przyjaciół. Bez względu na wielkość działki czy też najbliższe otoczenie domu, taras pod dachem powinien izolować od hałasów, uciążliwego sąsiedztwa lub mało atrakcyjnych widoków. Warto usytuować go z dala od ruchliwej ulicy, najlepiej za pomocą pergoli lub ażurowej ścianki odgrodzić go od sąsiadów oraz śmietnika lub miejsca na samochód.
Czy wybierzemy projekt domu z tarasem od strony wschodniej, czy zlokalizujemy taras od strony zachodniej, czy południowej, to wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji i od warunków wynikających z usytuowania działki. Zewnętrzna strefa relaksu zapewnia płynne połączenie wnętrza domu z ogrodem i wzbogaca program funkcjonalny części dziennej. Pokrywając posadzkę tarasu materiałem w podobnym kolorze, jak podłoga we wnętrzu, można wizualnie zniwelować granicę pomiędzy strefami. Wybierając rodzaj posadzki na taras, najlepiej zdecydować się na materiały trwałe i odporne na mróz oraz zmienne warunki pogodowe.
Zadaszenie tarasu oferuje więcej możliwości aranżacyjnych oraz pozwala korzystać z uroków wypoczynku na świeżym powietrzu, niezależnie od warunków pogodowych. Zadaszenie nad tarasem chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem, deszczem i wiatrem. W czasie letnich upałów osłonięty taras zapewni nam odrobinę upragnionego cienia, a w przypadku nagłej ulewy nie trzeba będzie chować mebli ogrodowych i różnych drobiazgów (gazet, książek, poduszek, obrusów) do domu, ani zamykać drzwi balkonowych. Można też niezależnie od pogody umówić się na grillową kolację z przyjaciółmi lub po prostu odpocząć na leżaku po całodziennej pracy. Taras zadaszony dodatkowo zapewnia nam większą prywatność i intymność.
Inspirujących pomysłów na zadaszony taras jest wiele. Z przykładów zaprezentowanych poniżej możesz wybrać rozwiązanie, które najbardziej Ci odpowiada i pozwoli cieszyć się przydomowym tarasem niezależnie od pogody.
5 inspirujących pomysłów na zadaszenie tarasu
TARAS ZADASZONY PODCIENIEM
Dużą popularnością wśród Inwestorów cieszą się projekty domów ARCHON+ z podcieniami. Zlokalizowany w takiej niszy taras zyskuje naturalną osłonę, którą tworzą ściany budynku, a dostęp do niego jest płynny z salonu czy jadalni. Podcień sam w sobie jest interesującym elementem architektonicznym, może zostać zaakcentowany innym kolorem tynku lub naturalną, drewnianą okładziną, która doda strefie tarasowej przytulności i klimatu. Zaprojektowany w podcieniu taras zazwyczaj nie jest duży, ale spokojnie mieści podstawowe, drewniane meble ogrodowe. W naszej ofercie znajdują się także takie projekty, w których tarasowy podcień łączy się z wysuniętą poza bryłę domu nowoczesną pergolą. Zyskujemy wówczas większą przestrzeń wypoczynkową na świeżym powietrzu, która może pełnić funkcję w pełni zadaszonej letniej jadalni w podcieniu oraz przesłoniętej pergolą strefy wypoczynkowej.
BALKON
Balkony w domu jednorodzinnym oprócz swoich podstawowych funkcji, często pełnią rolę zadaszenia tarasów. Takie rozwiązanie umożliwia domownikom swobodne korzystanie z osłoniętej od deszczu przestrzeni. Ogród i taras od strony południowej lub południowo zachodniej będzie zachęcać do zażywania kąpieli słonecznych w pogodne dni. Jeżeli znajdujący się nad tarasem balkon zostanie wsparty na słupie, to w naturalny sposób cała strefa zyska bardziej kameralny charakter. Jeśli natomiast chcielibyśmy bardziej osłonić się przed spojrzeniami przypadkowych osób, możemy do balkonu przymocować pionowe panele o lekkiej konstrukcji, które stworzą ażurową lub pełną boczną ściankę, osłaniającą meble tarasowe.
DODATKOWY TRAKT DACHU
Wybierając projekt ARCHON+ z dodatkowym traktem dachu nad tarasem można cieszyć się wyjątkowo atrakcyjną strefą wypoczynkową. Dach nad tarasem jest przeznaczony dla amatorów spędzania czasu wolnego na zewnątrz, bez względu na stan pogody, daje też możliwość różnorodnej aranżacji tej strefy. Zadaszony w ten sposób taras z powodzeniem może pełnić funkcje jak wewnętrzna cześć dzienna, a więc sprawdzi się np. jako letni salon połączony z jadalnią na świeżym powietrzu. Uzupełniającym elementem, podkreślającym atrakcyjność takiej propozycji, może być montaż kominka zintegrowanego z kominkiem we wnętrzu domu. Z pewnością uatrakcyjni on nasz wypoczynek, będzie źródłem dodatkowego światła i ciepła w chłodniejsze wieczory, a wieczorne przyjęcia na tarasie zyskają dzięki niemu niepowtarzalny klimat. Stosując takie rozwiązanie, należy mieć na uwadze również alternatywne przeszklenie salonu czy jadalni, aby zapewnić we wnętrzu optymalny poziom doświetlenia.
WYDŁUŻONY OKAP
Ciekawym zadaszeniem jest również wydłużenie okapu nad tarasem, pozwalające stworzyć funkcjonalną, częściowo osłoniętą strefę wypoczynkową. Wybierając projekt domu z takim rozwiązaniem należy pamiętać o zachowaniu wymaganych odległości od granic działki. Przy usytuowaniu budynku w granicy 4 metrów od granicy działki, wysunięcie okapu nie powinno przekraczać 2,5 metra. W słoneczne dni, na tarasie osłoniętym przez wydłużony okap, z powodzeniem możemy urządzić letni kącik kawowy oraz wypoczynkowy, który będzie wygodnie dostępny ze strefy dziennej domu.
PERGOLA
Kto z nas nie marzył o oplecionej kwitnącymi kwiatami pergoli, dającej upragniony cień w upalne dni. Miłośnicy zieleni i przyrody chętnie wybiorą nasze projekty domów z pergolą, która w sposób naturalny integruje taras z ogrodem. Jest ona doskonałym elementem dekoracyjnym, podkreślającym indywidualny charakter domu, a jej cena zależy od zastosowanych materiałów. Konstrukcja pergoli może zostać wykonana z drewna, metalu lub aluminium, a w połączeniu z nią można zastosować mobilne rolety, żaluzje lub tafle poliwęglanu, by stworzyć pełną osłonę tarasu. Nowoczesne konstrukcje zadaszeń oferują wiele wzorów, które można z powodzeniem dopasować do aranżacji zewnętrznej domu. Pergolę można także wyposażyć w boczne panele lub zwiewne zasłony czy tkaniny, które zapewnią większą zaciszność i prywatność podczas relaksu.
NOWOCZESNA PERGOLA
Niezwykle efektownie prezentują się domy, w których nad tarasem zaprojektowano nowoczesną pergolę. To popularne rozwiązanie tworzy wysunięta poza obrys budynku rama z belkowaniem, pełniącym funkcję ażurowej przesłony. Jeżeli dach tarasu, czyli belkowanie, zostanie wykonane z drewna, przestrzeń tarasowa zyska klimatyczny, naturalny wyraz. Tego typu nowoczesna pergola może także okalać dwie, sąsiadujące ze sobą ściany budynku, wówczas strefa tarasowa zyska interesującą, narożną formę. Niezwykle efektownym, a zarazem wygodnym rozwiązaniem jest połączenie nowoczesnej pergoli z tarasowym podcieniem. Mieszkańcy mają wówczas do dyspozycji w pełni zadaszoną strefę relaksu, która świetnie nadaje się na zewnętrzną jadalnię oraz przesłoniętą ażurową pergolą część wypoczynkową, gdzie można rozłożyć produkty tarasowe, wygodne leżaki i meble ogrodowe.
Każdy projekt domu z bogatej kolekcji ARCHON+ może posiadać zadaszony taras. Architekt na etapie adaptacji projektu doradzi, jakie zadaszenie na taras będzie odpowiednie do wybranego przez Ciebie projektu domu.
Wybrane projekty domów z zadaszonym tarasem:
w dogodnej dla Ciebie formie!
Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?
Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13
Odpowiemy jak tylko będziemy dostępni.
Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.
Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
Napisz do nasZadzwoń do nas +48 12 37 21 900