Pewnie część z Was wykonywała już ten etap budowy i dokonywała wyboru rodzaju wykorzystania ciepła z kominka. Otworzyłem temat, żeby głębiej przedyskutować temat i rozwiać wszystkie za i przeciw dla osób stojących przed wyborem kominka.Osobiście planuje kominek i rozprowadzenie jego nawiewów w pomieszczeniach. Brałem również pod uwagę płaszcz wodny, liczę się z tym, że instalacja tego rowiązania jest znacznie kosztowniejsza ale jej nie wykluczam, przynajmniej na tę chwilę.Proszę o Wasze opinie i doświadczenia. Co lepiej zastosować, co jest bardziej praktyczne, czy warto inwestować? Domek będę prawodpodbnie ogrzewał ekogroszkiem.
Napisany przez
Patrycja i Artur
#2
Do Damian:wdzięczny temat, bo zapewne ile budujących - tyle opinii. Niektórzy zapewne będą gorliwie odradzać, argumentując, że kotłownia w salonie, a inny szczerze polecać ;)My zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie ja kominek z płaszczem i póki co jesteśmy zadowoleni. Aktualnie trwają prace wykończeniowe w środku (gipsy, ceramika, podwieszane sufity itp), więc kominek pracuje non stop, aby ekipa miała ciepło :) Z aktualnych obserwacji mogę powiedzieć, iż kominek nie tak szybko jak piec gazowy nagrzewa instalację CO do pożądanej temperatury, ale robi to całkiem sprawnie. Kominek z płaszczem wodnym zdecydowanie mniej ciepła oddaje też do otoczenia, więc w naszym przyadku na 14kW mocy cieplnej kominka tylko 1kW jest oddawany przez szybę i ścianki do otoczenia.Co jest ważne przy takiej instalacji, to przede wszystkim wybór samego wkładu, gdyż kominki z płaszczem wodnym można już kupić za ok. 2000zł, ale niekoniecznie jest to dobry wybór. Warto doradzić się doświadczonego sprzedawcy w tej kwestii, na co zwrócić uwagę. Nas uczulano przede wszystkim na odpowiedni dobór mocy kominka do powierzchni domu (ma znaczenie również rodzaj instalacji CO: same kaloryfery, sama podłogówka, czy mieszana); na elementy takie jak grubość ścianek kominka i pojemność płaszcza wodnego (bo sporo jest takich z cienkiej blachy, z płaszczem ok 20l...) no i oczywiście wygląd (nie każdy producent miał np. narożny bez szprosa, taki jak chcieliśmy. Reasumując sam kominek kosztował nas ok. 8000zł, a instalacja (CO wraz z podłogówką, gaz, woda, kanalizacja i podłącznie kominka do tego wszystkiego) 23500zł (nie wiem jaka byłaby różnica w przypadku instalacji dla kominka z rozprowadzeniem powietrza).Taką decyzję trzeba podjąć na etapie ścianek i warto pamiętać również o doprowadzeniu powietrza do kominka (u nas rurą zalaną w wylewce z zewnątrz budynku).Jedno jest pewne nieależnie od typu kominka gdzieś drewno trzeba składować i w procesie spalania tworzy się popiół, którego trzeba się pozbyć, więc argument kotłowni w salonie nie do końca do mnie przemawia.. Nie wiem jak obecne instalacje w rozprowadzeniem powietrza, ale kiedyś przy takim rozwiązaniu dosyć często trzeba było odświeżać pomiszczenia, gdyż to ciepłe powietrze powodowało szybsze brudzenie ścian. Nowoczesne kominki z płaszczem mają dodatkowo sterowniki, które zarządzają dopływem powietrza do paleniska, regulując w ten sposób temperaturę, którą im zadamy. U nas to przeważyło i decyzja zapadła. Piec mamy gazowy, więc mamy nadzieję, że kominek z płaszczem pomoże nam trochę obniżyć koszty.ale ciekawa jestem również innych argumentów :)
Napisany przez
Damian
#3
Do Patrycja i Artur:Dzięki za obszerną odpowiedź, wyczerująco... Ja jestem na etapie planowania i nie wiem co wybiorę. Jak na razie mam podobnie jak Wy zalaną rurę w podłodze i wyprowadzoną na zewnątrz, poza tym określiłem wybrany rodzaj kominka (narożny bez szprosa).
Napisany przez
Teresa
#4
DAMIAN my również zakupiliśmy kominek narożny firmy HAJDUK typ volcano 2P h z szybą otwieraną do góry ( cena 6700 zł) ale bez płaszcza wodnego ponieważ inwestujemy w pompę ciepła więc kominek będzie bardziej spełniał funkcję pomocniczą. Dużo pytaliśmy na temat kominków i każdy nam podpowiadał żeby nie brać byle jakiego z marketu ponieważ mają cienkie ścianki i szybko się przepalają. Ogólnie mało się na tym znam ale kilka osób które się na kominkach znają i mają już HAJDUKA kilka lat bardzo nam go polecały. Może zrobię kilka fotek to wrzucę później.
Napisany przez
Patrycja i Artur
#5
Nam również polecano Hajdyka, Lechmę lub Jotul (sprawdzone dobre marki), ale modele narożne z płaszczem nie są tanie... Ostatecznie zdecydowaliśmy się na kominek firmy Byrski (firma ma siedzibę główną całkiem niedaleko nas, więc serwis powinien być bezproblemowy), a parametry były bardzo obiecujące. Grube ścianki, płaszcz ponad 80l, sam wkłąd ważył ok. 300kg.
Napisany przez
blackraven
#6
Od tygodnia jestem posiadaczem wkładu Hajduk Smart 1VTJeszcze nie podłączon. Czekam na ocieplenie. W budynku -3C :/
Napisany przez
Zespół ARCHON+ Biuro Projektów
#7
Do Damian;Panie Damianie, Jak Pan zapewne zauważył na naszej stronie pojawiła się oferta wkładów kominkowych czołowego polskiego producenta -firmy Kratki. W Pana przypadku do Domu w liczi zupełnie wystarczająca moc wkładu kominkowego to ok 12kW. W związku z tym proponuję wkład Maja 12 kW w opcji przeszklenia narożnej bez szprosa- cena tego wkładu w wersji kominka powietrznego z dolotem w standardzie to 3.183 zł brutto. Jeśłi zdecydowałby się Pan jednak na wkład wodny to polecam również w opcji bez szprosa - Maja 12 kW wodny - (z dolotem i wężownicą w standardzie) cena 4.427 zł brutto. Przypominam również o promocji na wkłady dla klientów ARCHON+. Zamieszczam zdjęcie wkłądu wodnego Maja bez szprosa - do wyboru są opcję zarówno z prawym jak i lewym przeszkleniem W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu pod nr tel. 12 37 21 900. Z poważaniem, Zespół ARCHON+ Biuro Projektów
Dołączone zdjęcia:
Napisany przez
mirek
#8
Polecacie może kominki tego producenta? caminettimontegrappa.pl ? Chodzi mi oczywiście o kominki z płaszczem wodnym czy lepiej szukać dalej? Szukam sensownych wypowiedzi a nie jakiejś reklamy ;/
Napisany przez
tamir
#9
Sam mam piecyk tego producenta caminettimontegrappa.pl Dwa lata już i nie było ani jednej awarii. Poza tym ekonomicznie wychodzi i szybko mi się zwróciła inwestycja
Napisany przez
katarzynak
#10
W jakim sklepie można dostac piecyki tego producenta caminetti, bo jestem zainteresowana.
Napisany przez
Patrycja i Artur
#11
Odświeżając dla wahających się temacie kominka. Teraz w praktyce kiedy już mieszkamy, argumentując na plus kominka z płaszczem, powiem tylko, że w obecnym sezonie grzewczym (który chyba już wszędzie się zaczął) nie uruchomiliśmy pieca gazowego jeszcze ani razu.Od pierwszych niższych temperatur dogrzewamy dom kominkiem, z powodzeniem utrzumując temparturę powyżej 20st (raz nawet przesadziliśmy i w salonie było 26st :]). Zapalamy w kominku w miarę potrzeb zazwyczaj co 2, 3, 4 dni w zależności od temperatury zewnętrznej i zazwyczaj tylko późnym wieczorem, kiedy już jesteśmy w domu. W ciągu dnia przy odpowiednim ustawieniu Liczi względem stron świata sporo ciepła wpada przez okna przy słonecznej pogodzie.Wiem, że jeszcze nie przyszła mroźna i zima i jesień ostatnio nas rozpieszcza, ale wrzesień był fatalny i u nas przez tydzień na przełomie 09/10 były przymrozki ze skrobaniem szyb w aucie włącznie.Dodatkowo dodam, że sprzątamy w nim zazwyczaj raz w tygodniu (zakupiliśmy odkurzacz do popiołu), a i salon jest odkurzany raz, dwa razy w tygodniu. Uwierzcie lub nie, ale kotłowni nie ma :D A wieczorne posiedzenie na sofie przy migającym ogniu w kominku - jedyne w swoim rodzaju. Do 1h rusza podłogówka, kaloryfery wcześniej. Jednak podstawa - dobrej jakości, przesuszone drewno.
Dołączone zdjęcia:
Napisany przez
Edyta
#12
Pięknie wygląda ten Wasz kominek! Serio myślalam, ze to jakaś fotka z folderu jakiegoś zimowego kurortu :-D
Napisany przez
sylku
#13
Bardzo fajnie wygląda wasz kominek. Miło, że dzielicie się doświadczeniami z innymi forumowiczami. Ja zastanawiam się nad takim piecykiem z płaszczem. http://www.kambud-kominki.pl/p_wod_romotop.html jednak mój małżonek wciąż nie jest przekonany.
Napisany przez
Janusz
#14
Witam,
jesteśmy właśnie z żoną na etapie wykończeniówki i przymierzamy się do zakupu kominka z płaszczem wodnym który wspomagałby główne ogrzewanie gazowe w związku z czym mam serdeczną prośbę o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami po kilku sezonach użytkowania podobnej instalacji . Z góry dziękuje za odpowiedź .
Pozdrawiam
Janusz
Napisany przez
Kominek z płaszczem
#15
Janusz, na jaki się zdexydowaliscie? Patrycja i Artur-można prosić o model kominka, skąd jesteście?
Napisany przez
Anna
#16
My mamy taki kominek hitze Albero 19 jest bez płaszcza są tylko nawiewy po pokojach i jak się Zagrzeje jest naprawdę ciepło. Też myśleliśmy nad płaszczem teraz się cieszymy że nie braliśmy.
Dołączone zdjęcia:
Napisany przez
Patrycja i Artur
#17
Nasz kominek jest z firmy Byrski, narożny 14kW
Napisany przez
MAGDA
#18
Kominek owszem ale z płaszczem wodnym, sa bardziej funkcjonalne. Bo taki kominek nie tylko jest ozdobą salonu ale i daje ciepło na cały dom, także ciepła wodę . U nas jest taki kominek z Piecbuda bardzo fajnie go zrobili
Napisany przez
Lucja
#19
My zdecydowaliśmy się z mężem na Uniflam Prestige z boczną szyba. Do tego ramka z inoxu. W tym roku zima była w miarę łagodna i prawie cały czas palilismy tylko w kominku - centralne chodziło może przez 3-4 tygodnie.
Dołączone zdjęcia:
Napisany przez
Viktoria
#20
My też zdecydowaliśmy się na wkład kominkowy z płaszczem wodnym. Model od firmy Kratka pl. Przeważyły dobre opinie o tej firmie, które słyszeliśmy od znajomych, a także estetyka ich wyrobów.
Napisany przez
Monika
#21
Również Polecam kratki.pl, otrzymałam dobry rabat na wkład u mojego znajomego :)
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym sklepie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności.
Strona archon.pl korzysta z plików cookies. Stosujemy pliki cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu. Możemy również wykorzystywać pliki cookies własne oraz naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celach personalizacji reklam do Twoich preferencji.
Korzystanie z preferencyjnych, analitycznych i reklamowych plików cookies wymaga zgody, którą możesz wyrazić, klikając „ZAAKCEPTUJ I PRZEJDŹ DO SERWISU”. Jeżeli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij „Ustawienia”. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdym momencie, zmieniając wybrane ustawienia. Jeżeli natomiast chcesz, żebyśmy stosowali tylko niezbędne pliki cookies, kliknij „Ustawienia” i zaakceptuj niezbędne pliki cookies.
Zarządzaj ustawieniami plików cookies
Pliki cookies to małe pliki tekstowe umieszczane na Twoim urządzeniu, których używamy, aby usprawnić Ci korzystanie z naszej strony internetowej i przedstawiać Ci reklamy dostosowane do Twoich preferencji.
Jeśli akceptujesz wszystkie pliki cookies, prosimy o kliknięcie w pole „ZAAKCEPTUJ I PRZEJDŹ DO SERWISU”. Jeżeli natomiast chcesz, abyśmy stosowali tylko niezbędne pliki cookies, prosimy o kliknięcie w pole „Zapisz”.
Możesz w dowolnym czasie zmienić ustawienia plików cookies naszych i naszych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące korzystania z plików cookies znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Te pliki są konieczne, abyś mógł poruszać się po naszej stronie internetowej i aby funkcjonowała ona prawidłowo. Pliki te są instalowane w szczególności na potrzeby zapamiętywania sesji logowania lub wypełniania formularzy, a także w celach związanych z ustawieniem opcji prywatności.
Używamy tych plików cookie do dostarczania Ci informacji statystycznych na temat naszej strony internetowej. Pomagają nam ustalić, które strony są bardziej, a które mniej popularne i zrozumieć, jak użytkownicy poruszają się po stronie. Pozyskane w ten sposób informacje wykorzystujemy do pomiaru i poprawy wydajności strony internetowej. Analityczne pliki zostaną umieszczone na Twoim urządzeniu tylko wtedy, gdy wyrazisz na to zgodę.
To usługa analityki internetowej świadczona przez Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA. Google Analytics wykorzystuje pliki cookie, aby umożliwić analizę korzystania z naszej witryny. Zebrane informacje na temat korzystania z naszej witryny internetowej i aplikacji są z reguły przesyłane na serwer Google w USA i tam przechowywane. Jednakże adres IP użytkownika jest skracany przez Google przed przeprowadzeniem analizy. Ponadto dane przesyłane do Google mogą zawierać zaszyfrowany adres e-mail użytkownika, a także dane dotyczące użytkowania pochodzące z analizy wewnętrznej.
Pod poniższymi linkami znajdują się informacje dotyczące
ochrony danych i warunków korzystania z Google Analytics.
(Centralplan 15, 11120 Sztokholm, Szwecja) wykorzystuje pliki cookie, aby analizować korzystanie z naszej witryny przez użytkowników w ramach kampanii reklamowej dla Banku ING.
Kliknij tutaj aby uzyskać więcej informacji na temat ochrony danych.
Te pliki cookie mogą być wykorzystywane przez podmioty trzecie do stworzenia podstawowego profilu zainteresowań użytkownika i wyświetlania Ci odpowiednich reklam na innych stronach internetowych. Identyfikują one przeglądarkę i urządzenie użytkownika. Jeśli zdecydujesz się na odrzucenie tych plików cookie, nie będziemy mogli wyświetlać Ci reklam dopasowanych do Twoich preferencji.
Dane mogą być udostępniane Google LLC, więcej informacji można znaleźć tutaj.
Współdzielone z:
Korzystamy z Google Ads, usługi Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, USA, w celu wyświetlania reklam w Google oraz za pośrednictwem sieci reklamowej Google. W tym celu wykorzystujemy informacje o zachowaniach podczas surfowania, aby dostosować reklamy do zainteresowań użytkownika. Ponadto dane przesyłane do Google Ads mogą obejmować zaszyfrowany adres e-mail użytkownika, a także dane dotyczące użytkowania z analiz wewnętrznych.
Więcej informacji na temat ochrony danych i warunków korzystania z Google znajdziesz tutaj.
Usługa Meta Platforms, Inc., 1601 Willow Road, Menlo Park, CA 94025, USA (Meta) lub, jeśli jesteś mieszkańcem UE, Meta Platforms Ireland Limited, 4 Grand Canal Square, Dublin 2, Irlandia (Meta ), umożliwia nam określenie grup docelowych dla reklam na platformach Meta Facebook i Instagram na podstawie odwiedzin na stronie i zachowań podczas surfowania. Z usługi tej korzystamy również w celu pomiaru efektywności internetowych kampanii marketingowych. Możemy śledzić działania użytkowników po zobaczeniu i/lub kliknięciu reklamy na Facebooku lub Instagramie, a następnie złożeniu zamówienia. Do transmisji do Facebooka używamy plików cookie i interfejsów serwer-serwer.
Jeżeli logujesz się na Facebooku/Instagramie lub jesteś już zalogowany na Facebooku/Instagramie, Twoja wizyta na stronie internetowej zostanie odnotowana w Twoim profilu. Zebrane dane użytkowników są dla nas anonimowe i tym samym nie pozwalają na wyciąganie jakichkolwiek wniosków na temat tożsamości użytkownika. Dane te są jednak przechowywane i przetwarzane przez Meta, aby można było wyciągnąć wnioski na temat odpowiedniego profilu użytkownika. Przetwarzanie danych przez Meta odbywa się zgodnie z
polityką Meta wykorzystania danych. Jeśli nie jesteś członkiem Facebooka/Instagramu, przetwarzanie danych nie ma na Ciebie wpływu.
Na naszej stronie internetowej współpracujemy z Criteo, spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Paryżu pod adresem 32 rue Blanche, 75009, FRANCJA, w celu prezentowania naszym gościom reklam dostosowanych do ich zainteresowań.
W tym celu w przeglądarce użytkownika serwisu zapisywane są tzw. „cookies” (pliki tekstowe), które umożliwiają rozpoznanie użytkownika w sieci reklamowej Criteo. Te pliki cookie sprawdzają, jakie produkty przeglądasz, jaki masz koszyk i/lub jakie produkty kupiłeś. Oprócz tego dane gromadzone przez Criteo mogą obejmować Twój adres IP i zaszyfrowany adres e-mail. Criteo może wykorzystywać te informacje do raportowania nam wyników kampanii i wyświetlania odpowiednich reklam produktów w naszym sklepie internetowym, a także na stronach zewnętrznych (retargeting). W tym drugim celu Criteo współpracuje również z innymi partnerami. Przegląd sieci partnerskiej Criteo znajdziesz tutaj
Więcej informacji na temat prywatności w Criteo znajdziesz tutaj.