Temat założony przez xRyszard,
4 zdjęcia, 15 wpisów (ostatni wpis: )
Default avatar
Napisany przez xRyszard
#1

Pozdrawiam Lewkoniowiczów! Forum nieco zamarło – czyli wszyscy wzięli się do pracy. Jako ciekawostkę chcę podać, że lewkonia jest budowana jako plebania na Podkarpaciu. Oczywiście dokonałem pewnych zmian wobec oryginalnego projektu, które mam nadzieję wyjdą na dobre. Powiększyłem salon o wnękę tarasową, zamknąłem kuchnię, poszerzyłem i wydłużyłem garaż (jednostanowiskowy) a z części garażu będzie kotłownia (oczywiście wiąże się to z postawieniem dodatkowego komina). Na górze w pokoju nad garażem wygospodaruję dodatkową łazienkę, a ścianka kolankowa będzie podniesiona o jednego maksa, obydwa stropy wylewane żelbetowe, dach - blacha brązowa trapezowa ....i tu się jeszcze trochę waham, czy warto aż tak oszczędzać, czy nie powinna być blachodachówka – z drugiej strony większość twierdzi, że trapez jest trwalszy – a co Wy na to?

Dołączone zdjęcia:

forum Dom w lewkoniach obrazek 7803
Default avatar
Napisany przez aska
#2

Witam xRyszardzie! Przeczytałam jekie zmiany są zrobione w projekcie i mam pytanie odnośnie stropów żelbetowych. Obydwa wylewane żelbetowe tzn. nie wiem czy dobrze to zrozumiałam - skosy też będą wylewane z betonu i dach na poddzaszu(zamiast płyt kartonowo-gipsowych)? Bo ja z mężem tak właśnie przymierzamy sie zrobić, tylko cały czas rozważamy za i przeciw. Nie wiem czy fundamenty nie muszą być dodatkowo wzmocnione bo tyle betonu to cieżar.Co do blachodachówki to niestety jestem zielona w temacie i nie wypowiem się. Może inni na tym forum mają jakieś doświadczenie w tej kwestii.
Pozdrawiam!

Default avatar
Napisany przez xRyszard
#3

Co do fundamentów, to owszem są zbrojone i solidniej wykonane niż przewiduje projekt – poza tym nad wszystkim czuwa znajomy z odpowiednimi uprawnieniami.
Jeśli chodzi o strop pod dachem, to miałem okazję mieszkać pod lekkim stropem z płyt gipsowych i kilka takich stropów widziałem – po pierwsze wszędzie, prędzej czy później pojawiają się pęknięcia, po drugie są mniej dźwiękoszczelne. W moich okolicach widzę kilka budów, na których próbuje się zapobiec pękaniu lekkich stropów wylewając płatwie i słupy żelbetowe. Ja jednak drugi strop (tak, również skosy) będę robił żelbetowe.

Default avatar
Napisany przez Agnieszka
#4

Witam xRyszardzie! W obecnej chwili jesteśmy na etapie "udoskonalenia" projektu. Również podnosimy ścianę kolankową, i również myślimy o stropach żelbetowych. Stropy żelbetowe odradza nam nasz architekt, mówiąc, że to zbyt duży ciężar (dach chcemy kryć dachówka ceramiczną), i nie ma na czym oprzeć stropu na poddaszu. Chcielibyśmy zapytać, czy na plebanii będą stawiane dodatkowe słupy podtrzymujące strop i czy ściany działowe będą solidniejsze? Gdyby nie stanowiło to problemu, prosimy o skan projektu stropu żelbetowego.
P.S. Tak się składa, że mój mąż pochodzi z Podkarpacia - okolic Jasła, a budowę planujemy na Mazowszu. Pozdrawiam

Default avatar
Napisany przez xRyszard
#5

Nie mogę wypowiadać się jako autorytet budowlany, bo nim nie jestem. Oczywiście, strop żelbetowy jest ciężki ale też solidny. Ja buduję ściany z maksa, który powinien spokojnie sobie z takim ciężarem poradzić, natomiast pustak pianowy wydaje się bardziej delikatny. Ostatnio widziałem jednak budowę z ytonga i strop żelbetowy – dom stoi i nic się nie dzieje.
Niestety nie mam żadnego projektu stropu żelbetowego. Majster robi to wedle własnej wiedzy, a sprawdza go znajomy z nadzoru budowlanego. Zamieszczam zdjęcie zbrojenia pierwszego stropu, mam jednak więcej takich zdjęć i jeśli trzeba, to mogę podesłać. Wylałem właśnie pierwszy strop.
Jeśli chodzi o słupy na poddaszu, to ich nie będzie, jak również ramy HEB. Ich rolę spełniać będą ściany nośne z maksa a pomagać będą ścianki działowe z połówki maksa.

Dołączone zdjęcia:

forum Dom w lewkoniach obrazek 8136
Default avatar
Napisany przez Agnieszka
#6

Bardzo dziękuję za odpowiedź! Jeśli jest taka możliwość to proszę o przesłanie innych zdjęć z budowy na adres mailowy: babilonim@wp.pl I mam jeszcze pytanie: w związku z tym, że w czerwcu będziemy u rodziców męża na Podkarpaciu, czy moglibyśmy przyjechać do księdza i obejrzeć lewkonię na własne oczy? Wówczas prosiłabym o podanie miejscowości (może również na adres mailowy). Pozdrawiam serdecznie

Default avatar
Napisany przez AŚKA
#7

Agnieszko my też robimy lane stropy. Tak samo jak Ty mam wątpliwości... bo wiadomo ciężar wiekszy... ale wszyscy mówią że będzie dobrze.Dach też kryjemy dachówką ceramiczną. Tyle tylko że ściany działowe na poddaszu robimy z całego pustaka - 25 cm a nie z połówki, no i musza iść tak jak ściany na dole, po tych samych liniach. Taki minus tego że nie można pozmieniać rozkładu pomieszczeń na górze.
Pozdrawiam!

Default avatar
Napisany przez Kasia
#8

Witam xRyszrdzie! Nasz domek już stoi. Jesteśmy na etapie ubijania desek na dachu. My też nie zastosowaliśmy ramy HEB. Ściany dzaiałowe mamy z maxa. Tam gdzie wypadają słupy na ścianach mamy wylane uzbrojone poduszki betonowe. Jednak nie wiemy zabardzo co zrobić ze słupem który wypada po środku pokoju (ten z balkonem nad wykuszem) inspektor nadzoru twierdzi że nie może być tam bez słupa. Jak zapatrunje się na to twój inspektor nadzoru?

Default avatar
Napisany przez xRyszard
#9

Ja nie mam ubijanych żadnych słupów betonowych, cały strop będzie się spierał na ścianach nośnych z pełnego maksa i działowych (garderoby) z maksa 12 i wydaje mi się to wystarczająco solidne. Przecież na dole np. w salonie też nie ma żadnego słupa podtrzymującego strop. Wczoraj był mój inspektor nadzoru i nie miał zastrzeżeń.

Dołączone zdjęcia:

forum Dom w lewkoniach obrazek 8407
Default avatar
Napisany przez aśka
#10

xRyszardzie mam pytanie odnośnie ocieplenia poddasza. Czym będziesz ociepłał - styropianem czy wełną? I jak będzą kładli to osiepłenie pod krokwie czy między krokwie?
Pozdrawiam!

Default avatar
Napisany przez xRyszard
#11

Nad stropem poddasza będą postawione najpierw krokwie – żeby nie zniszczyć przypadkiem ocieplenia, potem pod krokwie styropian dwie warstwy 6 cm na przekładkę (czyli w sumie 12 cm), następnie pewnie jakaś siatka zbrojeniowa i wylewka.

Default avatar
Napisany przez Edmund Hoffman Archon+
#12

W projekcie naszego biura " Dom w lewkoniach" zostały przedstawione dwa rozwiązanie dotyczące konstrukcji dachu. Jedno przewiduje zastosowanie ram stalowych, drugie zastosowanie drewnianych słupów. Wykończenie poddasza przewiduje zastosowanie wełny mineralnej jako izolacji termicznej i płyt gipsowo-kartonowych do zamocowania na suficie i skosach. Zastosowanie żelbetowego stropu i skosów na poddaszu przy jednoczesnej likwidacji słupów i ramy HEB jest bardzo znaczącą zmianą w projekcie i powinno wiązać się z całkowitym przeprojektowaniem konstrukcji budynku z uwzględnieniem obciążenia fundamentów. Architekt, który podjął się takiej adaptacji musi sobie zdawać sprawę, że bierze całkowitą odpowiedzialność za wprowadzone zmiany i konsekwencje wynikające z tego tytułu.

Default avatar
Napisany przez xRyszard
#13

Archon locuta, causa finita.

Default avatar
Napisany przez Gall ano-nim
#14

.slownik-online.pl/kopalinski/3270F466E53663E5C1256586007E5021.php

Default avatar
Napisany przez xRyszard
#15

Lewkonia pod blachą trapezową.

Dołączone zdjęcia:

forum Dom w lewkoniach obrazek 10151
Korzystny kredyt hipoteczny
REKLAMA
BRAAS - Jakość na lata
REKLAMA
HORMANN - metalowe skrzynie ogrodowe
REKLAMA
Konkurs foto - Twój dom w obiektywie
Konkurs foto - Twój dom w obiektywie
Zgłoś swój dom do filmu
Zgłoś swój dom do filmu
newsletter
newsletter
Polub nas na facebooku
Polub nas na facebooku
Pisz bloga
Pisz bloga
Projekt domu ARCHON+
Projekt domu ARCHON+
ArchonHome
ArchonHome
Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?