Planując budowę domu i analizując koszty jego realizacji, z pewnością wielu Inwestorów zastanawia się na czym można zaoszczędzić, aby zminimalizować wydatki. To, ile wydamy na realizację marzeń o własnym domu zależy od wielu czynników, dlatego wszystkie decyzje należy podejmować z rozwagą oraz poprzedzić je wnikliwą analizą. Jedna z pierwszych i najważniejszych to wybór odpowiedniego projektu domu. Inwestorzy zainteresowani ekonomiczną realizacją budowy oraz optymalizacją kosztów powinni poznać zalety opracowań z kategorii: projekty domów tanich w budowie.
Jaki dom jest tani w budowie?
Wielkość
Powszechnie uważa się, że im większy dom, tym wyższe koszty jego budowy. Jednak to stwierdzenie nie zawsze sprawdza się w praktyce, bowiem powierzchnia domu nie jest jedynym czynnikiem, który oddziałuje na wysokość kosztów. Bardzo wiele zależy od zastosowanych w projekcie rozwiązań architektonicznych oraz stopnia skomplikowania bryły. W naszej kolekcji: projekty domów tanich w budowie prezentujemy interesujące domy w różnym przedziale metrażowym, które architektonicznie zostały zoptymalizowane pod kątem ekonomiki realizacji i późniejszego utrzymania.
Bryła
Jedną z podstawowych cech domów tanich w budowie jest regularna bryła, oparta najczęściej na rzucie prostokąta. Prosta forma pozytywnie oddziałuje zarówno na tempo, koszt wykonania, jak i parametry energetyczne domu. Im mniej załamań tym mniej miejsc narażonych na powstawanie mostków termicznych, dzięki czemu zużyjemy mniej materiałów izolacyjnych i jednocześnie łatwiej uzyskamy optymalny standard energetyczny domu. Ograniczenie strat ciepła korzystnie wpłynie na koszty użytkowania domu. Warto również podkreślić, że uproszczona forma bryły odpowiada aktualnym trendom architektonicznym.
Dach
Istotny wpływ na koszty budowy ma rodzaj zadaszenia, im bardziej rozłożysty i skomplikowany dach, tym droższe będzie jego wykonanie. W projektach domów tanich w budowie stosujemy najczęściej dachy dwuspadowe, które dzięki niewielkiej ilości płaszczyzn są szybkie w realizacji i nie wymagają kosztownych obróbek.
Ilość kondygnacji
Decydując o ilości kondygnacji, należy pamiętać, że pod tym względem projekt domu musi być zgodny z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub Warunkami Zabudowy (WZ). Najbardziej popularne i dopuszczane do realizacji przez większość MPZP są projekty domów z poddaszem użytkowym, które jednocześnie bardzo korzystnie oddziałują na ekonomiczny aspekt budowy domu. W kolekcji projektów domów tanich w budowie stanowią one najliczniejszą grupę. Zaletą projektów domów z poddaszem użytkowym, jak i projektów domów piętrowych jest stosunkowo nieduża powierzchnia zabudowy, dzięki czemu tańsze jest wykonanie ich fundamentów. Ponadto, z powodzeniem można je realizować także na małych, a więc również tańszych w zakupie działkach.
Zakładając budowę taniego domu, najlepiej zrezygnować z piwnicy. Podpiwniczenie budynku dość istotnie podnosi koszty realizacji.
Wykończenie elewacji
Prosty i tani w budowie dom wcale nie musi być nudny. Mając na uwadze optymalizację kosztów budowy, jednocześnie dbamy o ich atrakcyjny wygląd zewnętrzny. Ozdobą ekonomicznych domów są ciekawie zakomponowane elewacje, wykorzystujemy w nich takie materiały jak: kamień, drewno czy klinkier. Ciekawym wizualnie rozwiązaniem jest zastosowanie na wybranych fragmentach elewacji tynków w różnych kolorach, czy teksturze. Takie wykończenie elewacji jest bardzo ekonomiczne, a jednocześnie podkreśla charakter bryły, nadając jej atrakcyjny wygląd.
Projekty domów prostych i tanich w budowie, które posiadamy w naszej ofercie, umożliwiają Inwestorom ekonomiczną realizację domu o dowolnej powierzchni. To domy o atrakcyjnym wyglądzie zewnętrznym, pełne pomysłowych rozwiązań funkcjonalnych, które gwarantują mieszkańcom komfortowe użytkowanie, niezależnie od jego wielkości. Poniżej prezentujemy wybrane projekty z kategorii: projekty domów tanich w budowie wraz z aktualnymi kosztami budowy do stanu surowego zamkniętego, wg minimalnych krajowych stawek netto.
Projekty domów tanich w budowie do 100 m2
Projekty domów tanich w budowie 100 - 120 m2
Projekty domów tanich w budowie 120 - 150 m2
Zobacz pełną kolekcję: projekty domów tanich w budowie.
Na karcie każdego projektu w zakładce kosztorys można sprawdzić koszty budowy
Jak obniżyć koszty budowy domu?
Dodatkowe oszczędności można uzyskać kupując tańsze materiały budowlane. Należy jednak pamiętać, że oszczędny dom to nie tylko niskie koszty realizacji, ale także jego ekonomiczna eksploatacja. Szukając tańszych materiałów należy zwrócić uwagę, aby zawsze posiadały deklarację zgodności, czyli były dopuszczone przez producenta do celów budowlanych oraz nie miały gorszych parametrów technicznych, niż te proponowane w projekcie. W zakresie wyboru i kupna materiałów budowlanych dążenie do oszczędzania nie powinno mieć dominującego wpływu na podejmowane decyzje. Korzystnie jest sprawdzić ceny w różnych składach budowlanych, a kupując wszystkie materiały w jednym miejscu z pewnością łatwiej będzie wynegocjować atrakcyjny rabat.
Koszty budowy domu systemem gospodarczym
Czynnikiem, który w istotny sposób wpływa na sumę całkowitych kosztów budowy jest sposób realizacji inwestycji. Zdecydowanie korzystniejszą finansowo opcją jest budowa w systemie gospodarczym, wymaga jednak ze strony Inwestora dużego zaangażowania. Inwestor bierze na siebie ciężar organizacji budowy - sam zamawia materiały, większość prac na budowie wykonuje samodzielnie lub z pomocą członków rodziny, wykwalifikowanych fachowców zatrudnia jedynie do bardziej skomplikowanych robót. Budowa systemem gospodarczym może przynieść oszczędności w granicach 20-25%. Aby ograniczyć ryzyko popełnienia błędów, można zatrudnić doświadczonego kierownika budowy, który będzie czuwał nad poprawnością wykonywanych prac. Inwestor uniknie w ten sposób przeróbek, strat materiałów, czy opóźnień.
Ekonomiczna budowa domu z kosztorysem
Poszukując oszczędnych rozwiązań każdy Inwestor powinien poznać korzyści, jakie oferuje kosztorys budowlany. To narzędzie, które umożliwia dobrą organizację prac oraz optymalizację całego procesu realizacji. Oferowane przez nas kosztorysy, dostępne są w formie elektronicznej, dzięki czemu szybko można zmieniać stawki i dostosowywać je do obowiązujących w danym regionie i czasie. Zawierają wycenę sprzętu, materiałów, robocizny, dzięki nim w prosty i szybki sposób można porównać oferty od różnych dostawców i ekip budowlanych. Kosztorys budowlany obejmuje także tzw. przedmiar robót, czyli dokładną listę koniecznych do wykonania prac na poszczególnych etapach budowy domu. Przeczytaj więcej na temat kosztorysów budowlanych
w dogodnej dla Ciebie formie!
Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?
Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13
Odpowiemy jak tylko będziemy dostępni.
Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.
Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
Napisz do nasZadzwoń do nas +48 12 37 21 900