Ile kosztuje budowa domku letniskowego?

Planując budowę wymarzonego domku letniskowego, jedną z kluczowych kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę, są koszty związane z taką inwestycją. Budowa domku letniskowego może być satysfakcjonującym przedsięwzięciem, które pozwoli zrealizować marzenia o prywatnej oazie do wypoczynku w otoczeniu natury, warto jednak dokładnie przeanalizować wszelkie wydatki, aby we właściwy sposób przygotować się do inwestycji. Koszty budowy domku letniskowego zależą od wielu czynników, w tym od jego powierzchni, konstrukcji bryły, rodzaju i jakości materiałów budowlanych, także systemu prowadzenia budowy (gospodarczy, zlecony). W dalszej części artykułu przedstawimy kilka wybranych gotowych projektów domów letniskowych ARCHON+, wraz z zestawieniami aktualnych kosztów budowy, aby ułatwić podjęcie właściwej decyzji.
Zrealizuj swoje marzenie o idealnym miejscu do wypoczynku i ciesz się własnym domkiem letniskowym przez wiele lat!

Definicje i rodzaje domków letniskowych

Czym jest domek letniskowy? Przepisy prawa nie definiują wprost pojęcia domku letniskowego, ale poprzez cel wybudowania tego typu inwestycji. W art. 29 ust. 1 pkt. 16 Ustawy Prawo budowlane ujęto zapis określający typ nieruchomości, będącej  budynkiem rekreacji indywidualnej, rozumianym jako budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku. 

Przepisy dotyczące budowy domków letniskowych o powierzchni zabudowy do 35m2

Po nowelizacji przepisów w 2015 r. dopuszczono możliwość budowy takich obiektów rekreacyjnych bez pozwolenia na budowę, ale według uproszczonej procedury zgłoszenia budowy, pod warunkiem, spełnienia następujących warunków:

  • domek rekreacyjny jest wolno stojącym budynkiem parterowym,
  • jego powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2,
  • liczba takich obiektów na działce nie jest większa niż jeden na każde 500 m2 powierzchni działki.
ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Przepisy dotyczące budowy domków letniskowych o powierzchni zabudowy powyżej 35m2

Kolejne zmiany względem domków rekreacyjnych wprowadzono w nowelizacji Prawa budowlanego w 2022 r., rozszerzając katalog obiektów, które można budować na zgłoszenie i znalazły się w nim także:

  • wolno stojące budynki parterowe o powierzchni zabudowy ponad 35 m2, ale nieprzekraczającej 70 m2 i jednocześnie z rozpiętością elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgiem wsporników do 2 m,
  • liczba takich obiektów na działce również nie może być większa niż jeden na każde 500 m2 powierzchni działki. 

W sytuacji, gdy budynek rekreacyjny nie spełnia wyżej wymienionych kryteriów, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na jego budowę.

Różnice między domkami letniskowymi sezonowymi a całorocznymi

Domki letniskowe, rozumiane jako domki rekreacyjne są budynkami przeznaczonymi do użytkowania sezonowego, zwłaszcza w okresie letnim, głównie ze względu na słabszą izolację termiczną. Sezonowy domek letniskowy może być inwestycją zrealizowaną w różnych technologiach, w tym m.in. w technologii tradycyjnej murowanej, szkieletowej, modułowej czy też z prefabrykatów.
 

Domki letniskowe z kolekcji ARCHON+ to projekty przeznaczone do realizacji w technologii murowanej,
z odpowiednią izolacją termiczną oraz instalacjami wewnętrznymi.

 

Z kolei dom letniskowy całoroczny w odróżnieniu od domku letniskowego sezonowego to obiekt, wybudowany w technologii, umożliwiającej jego użytkowanie przez cały rok. W letniskowych domkach całorocznych niezbędna jest właściwa instalacja grzewcza, zastosować można różne systemy, w tym także pompy ciepła, kominki, co umożliwia komfortowe użytkowanie nawet podczas mroźnych miesięcy.

Domek letniskowy nad jeziorkiem - realizacja

Szacunkowe koszty budowy domku letniskowego

To ile kosztuje budowa domu rekreacyjnego, zależy od różnych czynników, a wśród nich technologia budowy oraz koszty instalacji i standard wykończenia mają istotne znaczenie dla całości budżetu.

Wybór technologii i jej wpływ na koszty

Wybór technologii budowy domku letniskowego znacząco wpływa na całkowite koszty inwestycji. Budowę domu letniskowego można zrealizować zarówno w technologii murowanej, jak i drewnianej, szkieletowej, czy modułowej. Domki drewniane są zazwyczaj tańsze w budowie, szybko się je stawia, ale drewno wymaga jednak regularnej konserwacji, co w perspektywie wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami. Domki murowane są najtrwalsze, a także najbardziej czasochłonne w budowie, jednak największą ich zaletą jest możliwość użytkowania jako domków całorocznych.

Koszty instalacji i wykończenia wewnętrznego i zewnętrznego

Koszty instalacji oraz wykończenia wnętrza i elewacji domku letniskowego mogą się znacznie  różnić w zależności od użytych materiałów i standardu wykonania. Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne oraz grzewcze to podstawowe elementy, których koszty mogą wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od wybranego systemu i zakresu prac. Wykończenie wnętrz, w tym podłogi, ściany, sufity, oraz zabudowa kuchni i łazienki, to kolejne wydatki, których wysokość w dużym stopniu zależy o przyjętego przez Inwestora standardu. 

Domek letniskowy w cienistkach 2- realizacja

Procedura budowy domku letniskowego

W zależności od wielkości powierzchni zabudowy domku rekreacyjnego oraz liczby kondygnacji w budynku, obowiązują różne procedury na budowę domku letniskowego, o czym pisaliśmy we wcześniejszych akapitach tego artykułu.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że w definicji obiektów rekreacyjnych ani w innych przepisach budowlanych, nie wprowadzono limitów dotyczących maksymalnej powierzchni zabudowy, czy też innych parametrów powierzchniowych, które ograniczałyby maksymalną wielkość budynków rekreacji indywidualnej. Można więc wybudować większy budynek rekreacyjny, w tym również domek z poddaszem lub piętrowy, jednak wówczas Inwestor jest zobowiązany do uzyskania pozwolenia na budowę.

Pozwolenie na budowę domku letniskowego - dokumenty i formalności

Budowa domku letniskowego, który nie spełnia założeń omówionych we wcześniejszej części artykułu, uprawniających do skorzystania z procedury zgłoszenia budowy domku letniskowego, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Pierwszym krokiem jest przygotowanie niezbędnej dokumentacji, która jest analogiczna, jak w przypadku pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego. Konieczny jest projekt architektoniczno – budowlany z niezbędnymi uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami, których obowiązek dołączenia wynika z przepisów odrębnych ustaw. Wniosek o pozwolenie na budowę wraz z dokumentacją należy złożyć w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Do wniosku należy dołączyć m.in. oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Po złożeniu wniosku urząd ma 65 dni na jego rozpatrzenie. Jeśli decyzja jest pozytywna, wydawane jest pozwolenie na budowę i po jego uprawomocnieniu można rozpocząć prace budowlane.

Zgłoszenie budowy domku letniskowego - dokumenty i formalności

Spełniając wymogi dotyczące budowy domku letniskowego na zgłoszenie, Inwestor ma szansę szybciej przystąpić do rozpoczęcia prac budowlanych. Procedura wymaga złożenia w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu druku zgłoszenia budowy, w którym należy określić termin rozpoczęcia prac, zakres robót budowlanych, sposób ich wykonania, a także potwierdzić swoje prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Budowa domu rekreacyjnego powinna zostać zgłoszona co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych. Jeżeli w tym czasie urząd nie zakwestionuje zgłoszenia, ani nie stwierdzi braków w dokumentacji, jest to jednoznaczne z milczącą zgodą na budowę.

Domek letniskowy w cienistkach 2 - realizacja

Finansowanie budowy

Do budowy domku letniskowego, podobnie jak do budowy całorocznego domu jednorodzinnego, należy się odpowiednio przygotować i odpowiednio zaplanować inwestycję. Jak wspominaliśmy wcześniej, koszt budowy domku letniskowego zależy od różnych czynników, w tym m.in. od jego wielkości, technologii budowy, przeznaczenia i zastosowanych w domku letniskowym instalacji - np. domek drewniany do sezonowego odpoczynku będzie tańszą inwestycją niż letniskowy dom całoroczny, ale tym samym drewniany domek letniskowy nie będzie oferował użytkownikom tak dużych możliwości, jak obiekt całoroczny. Zatem to, ile kosztuje budowa domku letniskowego, jest kwestią bardzo indywidualną, zależną od preferencji i założeń Inwestorów. 

W zależności od budżetu i indywidualnych możliwości finansowych Inwestorzy decydują się na budowę domku letniskowego ze środków własnych, a także korzystając z kredytów, dzięki czemu mają szansę szybciej wybudować własny domek letniskowy. Kredyt hipoteczny, z zasady przeznaczony na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, może także służyć sfinansowaniu budowy domku letniskowego, jednak warunkiem jego uzyskania, poza zdolnością kredytową, jest ustanowienie hipoteki i w związku z tym, jednym z wymogów przy finansowaniu takiej inwestycji jest całoroczny charakter domku letniskowego. Inną formą finansowania budowy domku letniskowego mogą być kredyty gotówkowe, które można przeznaczyć na dowolny cel, zarówno na zakup gotowego domku, jaki i budowę domku, w tym na materiały budowlane, czy wyposażenie.

Domek letniskowy w cienistkach 2 - wnętrze domku

Możliwości dofinansowania inwestycji

Finansowanie budowy domku letniskowego może być wyzwaniem, istnieją jednak różne programy, dzięki którym można obniżyć koszty inwestycji, choć nie ma wśród nich dofinansowań przeznaczonych specjalnie na budowę takich nieruchomości. Jeżeli budowane domy letniskowe mają być wynajmowane i stanowić formę działalności gospodarczej, wówczas Inwestor może starać się o dofinansowanie. Dostępne są różne programy, w tym m.in.:

Dofinansowanie z programów Unii Europejskiej (UE)

Program LEADER to inicjatywa, będąca częścią wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej i ma na celu wspieranie rozwoju obszarów wiejskich poprzez Lokalne Grupy Działania (LGD). W ramach tego programu można uzyskać dofinansowanie na budowę i modernizację gospodarstw agroturystycznych. Lokalne Grupy Działania (LGD) zarządzają funduszami i oceniają wnioski na podstawie lokalnych strategii rozwoju. 

Główne zasady programu:

  • maksymalna kwota dofinansowania - 150 000 zł, pokrywająca do 85% kosztów kwalifikowanych,
  • kryteria oceny - zgodność z lokalną strategią rozwoju, potencjał ekonomiczny, innowacyjność ekologiczna, przynależność do grup ryzyka wykluczenia społecznego,
  • cel - wspieranie turystyki i rekreacji na obszarach wiejskich oraz podnoszenie atrakcyjności terenów lokalnych.
  • procedura wnioskowania - wnioski składane do odpowiednich LGD, wymagane jest zamieszkiwanie na obszarze działania danej LGD, 
  • z programu LEADER mogą skorzystać osoby fizyczne - mieszkańcy obszarów wiejskich, którzy chcą rozwijać działalność turystyczną lub inną działalność gospodarczą; małe przedsiębiorstwa, na terenach wiejskich, które planują inwestycje w infrastrukturę turystyczną; organizacje pozarządowe - stowarzyszenia i fundacje realizujące projekty wspierające rozwój lokalnych społeczności, jednostki samorządu terytorialnego - gminy i inne jednostki administracyjne realizujące projekty zgodne z lokalną strategią rozwoju.

Dofinansowanie działalności z Urzędu Pracy (UP) i PFRON

Budowa domków letniskowych może być wspierana przez różne formy dofinansowania, w tym środki dostępne z Urzędu Pracy (UP) i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Te programy są skierowane do osób bezrobotnych i z niepełnosprawnościami, umożliwiają im rozwój działalności gospodarczej w sektorze turystyki i rekreacji.

Urząd Pracy (UP)

  • dofinansowanie mogą uzyskać osoby bezrobotne zarejestrowane w UP,
  • jest to jednorazowe wsparcie finansowe na założenie działalności gospodarczej, w tym budowę domków letniskowych,
  • wymagane jest złożenia wniosku i spełnienie określonych kryteriów, w tym brak wcześniejszych dotacji z UP; warunkiem otrzymania dotacji jest prowadzenie działalności przez minimum 12 miesięcy bez możliwości zawieszenia działalności i bez podejmowania innej pracy zarobkowej.


Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)

  • dofinansowanie mogą uzyskać osoby z niepełnosprawnościami,
  • można uzyskać dotację do 15-krotności średniego wynagrodzenia, 
  • dotację można przeznaczyć na zakup maszyn, urządzeń, narzędzi, wyposażenie oraz adaptację miejsca prowadzenia działalności, w tym modernizację domku letniskowego; około 10% dofinansowania można przeznaczyć na promocję, np. wykonanie strony internetowej.
  • wymagane jest złożenie wniosku i spełnienie kryteriów PFRON; osoby z niepełnosprawnością muszą przedstawić dokumenty potwierdzające ich niepełnosprawność oraz zobowiązać się do prowadzenia działalności przez minimum 24 miesiące w przypadku wyższej dotacji.

Wybór odpowiedniego projektu domku letniskowego

Wybór odpowiedniego projektu domku letniskowego to kluczowy krok w realizacji marzenia o własnym miejscu do wypoczynku. ARCHON+ oferuje szeroką gamę gotowych projektów, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji. To projekty domów przeznaczone do realizacji w technologii tradycyjnej murowanej i można je użytkować jako letniskowe domki całoroczne. Koszty budowy domków z naszej oferty można szybko sprawdzić i porównać, dzięki prezentowanym na stronie zestawieniom, bazującym na aktualnych kosztorysach szczegółowych. W naszej ofercie przygotowaliśmy kolekcje: projekty domków letniskowych do 35m2 oraz projekty domków letniskowych do 70 m2.

Zobacz wyjątkowe projekty z kolekcji ARCHON+, odkryj ich zalety, a także dowiedz się, ile kosztuje domek letniskowy, który planujesz wybudować!

Domek letniskowy w cienistkach 2

Niewielki, parterowy domek letniskowy z antresolą o powierzchni zabudowy do 35 m², który zachwyca swoim designem. Jego bryła w stylu nowoczesnej stodoły przyciąga uwagę od pierwszego spojrzenia. To projekt odpowiadający oczekiwaniom Inwestorów, którzy szukają kompaktowych, a jednocześnie funkcjonalnych rozwiązań. Duże przeszklenia, będące dominującym elementem elewacji ogrodowej gwarantują znakomite doświetlenie zarówno parteru, jak i antresoli, dając poczucie bliskości z przyrodą. Przesuwny system otwierania drzwi umożliwia płynne połączenie wnętrza domu z tarasem, a także pozwala zatrzeć granicę między strefami. Wyjątkowy klimat podczas relaksu zapewnia drewniana pergola, który wieczorem można podkreślić delikatnym światłem zewnętrznych lamp. Na parterze znajduje się strefa dzienna, obejmująca salon z aneksem kuchennym oraz łazienkę z prysznicem. Antresola pełniąca funkcję strefy nocnej oferuje miejsce na wygodne łóżka dla czterech osób, zapewniając komfortowy wypoczynek dla całej rodziny.

KOSZTY BUDOWY NETTO (wg minimalnych stawek krajowych II kwartał 2024 r.)

Stan surowy zamknięty - 118 100 zł

Całkowity koszt robót budowlanych z instalacjami (pod klucz)*
    • 195 600 zł - systemem zleconym
    • 135 120 zł - systemem gospodarczym

Domek letniskowy w krokusach 2

Kompaktowy, parterowy domek letniskowy o powierzchni zabudowy do 35 m²,  zapewniający doskonałe warunki do relaksu. Wyróżnia się prostą i ekonomiczną w realizacji bryłą z dwuspadowym dachem o ponadczasowej elegancji. Jednokondygnacyjne wnętrze domku zostało w optymalny sposób zaprojektowane z myślą o funkcjonalności i wygodzie. Parter oferuje ustawną strefę dzienną, która obejmuje salon, aneks kuchenny oraz jadalnię. Obok salonu znajduje się wygodna sypialnia, a taras z uroczą pergolą zaprasza użytkowników na pełen klimatu wypoczynek w otoczeniu zieleni. Projekt uwzględnia również wygodną łazienkę z prysznicem.

KOSZTY BUDOWY NETTO (wg minimalnych stawek krajowych II kwartał 2024 r.)

Stan surowy zamknięty - 88 100 zł

Całkowity koszt robót budowlanych z instalacjami (pod klucz)*
    • 153 100 zł - systemem zleconym
    • 104 700 zł - systemem gospodarczym

Domek letniskowy nad źródełkiem 2

Efektowny, parterowy domek letniskowy z antresolą o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35 m², stworzony z myślą o komfortowym wypoczynku. Budynek wyróżnia się smukłą bryłą inspirowaną nowoczesną stodołą, co nadaje mu unikalny i atrakcyjny wygląd. Dwuspadowy dach bezokapowy podkreśla charakter, a duże przeszklenia znakomicie doświetlają całe wnętrze. Na parterze znajduje się słoneczna strefa dzienna z salonem oraz aneksem kuchennym i wygodnym miejscem do spożywania posiłków. Dodatkowo zaplanowano łazienkę z prysznicem i pomieszczenie gospodarcze. Antresola pełni funkcję strefy nocnej, oferując miejsce na wygodne łóżka dla trzech osób. Ten domek letniskowy łączy w sobie nowoczesny design, funkcjonalność i komfort, tworząc idealne rozwiązanie dla osób ceniących wygodę i bliskość natury.

KOSZTY BUDOWY NETTO (wg minimalnych stawek krajowych II kwartał 2024 r.)

Stan surowy zamknięty - 113 400 zł

Całkowity koszt robót budowlanych z instalacjami (pod klucz)*
    • 208 500 zł - systemem zleconym
    • 140 420 zł - systemem gospodarczym

Domek letniskowy pod laskiem

Ten kompaktowy, parterowy domek letniskowy z antresolą o powierzchni zabudowy do 35 m² wyróżnia się nowoczesnym designem i optymalnym układem funkcjonalnym. Charakteru dodają oryginalne przeszklenia oraz dwuspadowy dach bez okapów. Taras z drewnianą pergolą jest idealnym miejscem do relaksu, harmonijnie łączy się z otaczającym ogrodem, tworząc spójną przestrzeń wypoczynkową. Domek, dzięki swojej przemyślanej konstrukcji, stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących połączenie nowoczesności z funkcjonalnością w kompaktowej formie. Ustawne wnętrze jest doskonale doświetlone, w projekcie przewidziano przeszklenie z przesuwnym systemem otwierania. W salonie znajduje się kominek, który dodaje przytulności w chłodne dni, a aneks kuchenny z praktycznym półwyspem i barkiem śniadaniowym zapewnia komfortowe warunki użytkowania. Parter obejmuje także łazienkę z prysznicem, natomiast antresola jest przeznaczona na strefę nocną dla czterech osób. 

KOSZTY BUDOWY NETTO (wg minimalnych stawek krajowych II kwartał 2024 r.)

Stan surowy zamknięty - 114 400 zł

Całkowity koszt robót budowlanych z instalacjami (pod klucz)*
    • 205 100 zł - systemem zleconym
    • 143 500 zł - systemem gospodarczym

Adaptacja projektu do indywidualnych potrzeb

Domek letniskowy to wymarzone miejsce dla wielu rodzin, które cenią sobie relaks w zacisznej, prywatnej oazie, z dala od miejskiego zgiełku. W naszej ofercie przygotowaliśmy wiele rozmaitych gotowych projektów domków letniskowych, spełniających rozmaite założenia Inwestorów, które dodatkowo można na etapie adaptacji jeszcze lepiej dostosować do indywidualnych potrzeb. Analogicznie jak przy adaptacji gotowych projektów domów jednorodzinnych, czy budynków wielorodzinnych, także w przypadku zakupu gotowego projektu domku letniskowego z naszej oferty, udzielamy bezpłatnej zgody na wprowadzenie standardowych zmian w projekcie, a o szczegółach można przeczytać w artykule - Adaptacja projektu – na czym polega i jakie obowiązki ma architekt adaptujący.

*Całkowity koszt robót budowlanych na podstawie kosztorysów szczegółowych na II kwartał 2024 roku wg minimalnych stawek krajowych z uwzględnieniem kosztów instalacji. 

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Dobór projektu do potrzeb Inwestora

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?