Jak mieszkać wygodnie - czyli funkcjonalne zaplecze domu

Współczesny dom jednorodzinny powinien uwzględniać funkcjonalnie zaprojektowane zaplecze – pomieszczenia gospodarcze na wszystko, co związane jest z obsługą budynku, podwórka i ogrodu, gwarantujące wygodę mieszkania i komfort użytkowania. Warto zadać sobie pytanie: czy w naszym przyszłym domu uwzględniliśmy miejsce na tak wiele potrzebnych sprzętów i urządzeń? Gdzie umieścimy pralkę, odkurzacz, szczotki, wiadra i mopy - gdzie rower, kosiarkę, rolki czy narty? Zanim kupimy projekt domu, należy zwrócić uwagę, czy projektant przewidział w nim pomieszczenia gospodarcze i techniczne.

"Osoby, które wybierają projekt z dodatkowymi pomieszczeniami gospodarczymi nie żałują. Możliwość uporządkowania przestrzeni, znalezienie miejsca na mało urokliwe przedmioty domowego użytku  zdecydowanie podnosi komfort życia" - podkreśla Monika Lisowska – Łętocha, dyrektor Pracowni Projektowej ARCHON+

Funkcjonalna piwnica

Decydując się na projekt z podpiwniczeniem  zyskujemy przestrzeń domu, którą w całości możemy przeznaczyć na zaplecze gospodarcze naszego domu. W piwnicy znajdzie się bowiem dość miejsca na kotłownię, pomieszczenia na sprzęt turystyczny, narzędzia ogrodnicze i porządkowe, spiżarnię, pralnię, suszarnię bielizny i prasowalnię. Możemy również wygospodarować miejsce  z przeznaczeniem na domową siłownię czy saunę.

Jeżeli wybierzemy dom bez piwnicy z poddaszem w całości przeznaczonym na cele mieszkalne nie musi to oznaczać, że zaplecze naszego domu będzie mniejsze i mniej funkcjonalne. Wszystko zależy od dobrze rozplanowanej przestrzeni.

Większa kotłownia

W kotłowni nie musi znajdować się jedynie kocioł. Warto wygospodarować miejsce na rowery czy kosiarkę zwłaszcza, gdy kotłownia posiada wyjście na ogród. Duża umywalka usytuowana w kotłowni będzie pomocna gdy po pracy czy zabawie w ogrodzie trzeba będzie umyć ręce, narzędzia lub psie łapy bez konieczności przechodzenia przez dom do łazienki.

Garderoba, rozwiązanie dla każdego domu

Projektowane są w domach o małej i dużej powierzchni użytkowej, zastępują klasyczne szafy. Garderoby, czyli oddzielne pomieszczenia, w których schowamy nie tylko, potrzebne na co dzień ubrania i buty, ale także rzeczy rzadziej używane. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie garderoby tuż obok sypialni każdego z członków rodziny.

Pralnia i suszarnia

Położenie pralni i suszarni na planach dwóch projektów domów
Pralnia i suszarnia - rzuty poddasza Domu w glosterach oraz Domu w kokosach (N)

Pralnia zaprojektowana jako oddzielne pomieszczenie  gospodarcze nie połączone z łazienką jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Nawet w niewielkiej pralni można umieścić pralkę, suszarkę, pojemniki na rzeczy do prania, suszaki - podwieszane i stojące oraz deskę do prasowania. Często w pralni montuje się większą umywalkę lub małą wannę z przeznaczeniem do prania ręcznego. Obszerna suszarnia usytuowana nad garażem dodatkowo zapewni komfort suszenia prania przez cały rok.

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Jesteśmy teraz dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Dobór projektu do potrzeb Inwestora

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?