Jak usytuować dom na działce względem stron świata?

Jedną z najistotniejszych decyzji, którą należy podjąć przed rozpoczęciem budowy, jest właściwe usytuowanie domu względem stron świata. Odpowiednie usytuowanie na działce ma wpływ nie tylko na komfort użytkowania domu, ale też na koszty jego ogrzewania. Pamiętajmy również o krajobrazie wokół budynku, uwzględniając widoki z okien, gdyż będą nam towarzyszyć przez następne lata.

Usytuowanie domu na działce względem stron świata

Jak usytuować dom i garaż na działce? Warto tutaj trzymać się jednej z podstawowych zasad, czyli podążania za słońcem. Wnętrza, w których przebywamy najdłużej, jak salon lub jadalnia, najlepiej usytuować od strony południowej lub zachodniej, aby mieć jak najwięcej korzyści z naturalnego światła, zaś pomieszczenia, które nie wymagają dobrego doświetlenia (garderoba, łazienki, pomieszczenia gospodarcze), powinny znaleźć się od północnej lub wschodniej strony.

Od północnej lub północno-wschodniej strony domu światło jest rozproszone, dlatego poza pomieszczeniami gospodarczymi, sprawdzi się tutaj również lokalizacja kuchni, gdyż w i tak już ciepłym pomieszczeniu nadmiar słońca mógłby być zbyt uciążliwy. Aby światło równomiernie oświetlało blaty robocze, sprawdzą się tutaj szerokie i niezbyt wysokie okna. Pokoje dzieci lepiej umieścić od zachodu lub południa, by jak najdłużej korzystały z naturalnego światła, tak samo jak salon – miejsce, w którym mieszkańcy spędzają najwięcej czasu, posiadający wyjście do ogrodu. Rozważając ustawienie domu względem stron świata, umiejscowienie domu na działce i jego układ przestrzenny, warto pamiętać o preferencjach mieszkańców i ich stylu życia, który będzie definiował funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń, ich optymalną przestrzeń oraz niezbędne doświetlenie wnętrz. Właściwe usytuowanie domu na działce to gwarancja komfortu jego użytkowania.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Projekty domów względem stron świata

Wybór właściwego projektu domu, który spełni nasze wymagania oraz wkomponuje się w posiadaną działkę, jest niezwykle ważny. Nasi Doradcy Projektowi chętnie pomagają w doborze projektu, wystarczy skorzystać z gotowego formularza >>> Pomoc w doborze projektu domu.  Jak sprawdzić położenie działki względem stron świata? Można to zrobić na podstawie mapy (również internetowej, np. za pomocą strony geoportal.gov.pl) lub bezpośrednio na działce z pomocą kompasu. Poniżej prezentujemy odpowiednio cztery możliwości usytuowania domu na działce, z uwzględnieniem lokalizacji wjazdu z różnych stron świata. Dodatkowo kolorem żółtym zaznaczyliśmy pomieszczenia, które przez swoją ekspozycję południową, są naturalnie doświetlone przez większą część dnia. Zobacz przykładowe usytuowanie domu na działce względem drogi.

Wjazd od południa, wjazd od północy
Wjazd od wschodu, wjazd od zachodu

Jak usytuować dom na działce z wejściem od północy?

Najkorzystniejszą działką jest ta z dojazdem od strony północnej. Taka działka posiada wejście do domu (drzwi główne i wjazd do garażu), pomieszczenia gospodarcze i kuchnię w zacienionej części budynku, co jest korzystne, gdyż nie wymagają one wyższej temperatury ani pełnego słońca, a dodatkowo kuchnia posiada widok na drogę i wejście do domu. Lokalizacja domu na działce z wjazdem od północy sprawia, że część dzienna i ogród za domem znajdzie się po stronie południowej, nasłonecznionej i odizolowanej od ulicznego hałasu.

Najbardziej efektywne wykorzystanie naturalnej energii słonecznej uzyskamy sytuując salon i jadalnię od południa lub zachodu. Dobrego doświetlenia nie wymagają natomiast takie pomieszczenia jak klatki schodowe, pomieszczenia gospodarcze, kuchnie, łazienki i garaże, więc mogą być zlokalizowane od strony ulicy, czyli od strony północnej lub wschodniej - radzi arch. Monika Lisowska-Łętocha Dyrektor Pracowni Projektowej ARCHON+.

Położenie domu na działce z wjazdem od północy generuje układ wnętrz, w którym sprawdzi się zamontowanie dużych okien na nasłonecznionej elewacji (od strony salonu), co pozwoli wykorzystać naturalną energię słoneczną do podniesienia komfortu cieplnego w budynku. Ta lokalizacja strefy dziennej pozwoli również na zwiększenie efektywności energetycznej domu – odpowiednie ustawienie domu względem słońca (rozmieszczenie domu na działce) pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku.

ZOBACZ przykładowe domy na działkę z wejściem od północy

gotowy projekt Dom w renklodach 2 (G2) Dom w renklodach 2 (G2)
gotowy projekt Dom w zielistkach Dom w zielistkach
gotowy projekt Dom w balsamowcach 2 Dom w balsamowcach 2
gotowy projekt Dom w śliwach 2 (G) Dom w śliwach 2 (G)

Jak ustawić dom na działce z wejściem od południa?

W projektach domów z wejściem od południa strefa dzienna powinna zostać usytuowana od południa i zachodu, by jak najdłużej cieszyć się naturalnym nasłonecznieniem pomieszczeń, w których spędzamy najwięcej czasu. Należy zwrócić uwagę, że budynki na takiej działce charakteryzują się odmiennym układem wnętrz, zagospodarowanie przestrzeni mamy tam dopasowane do naturalnego doświetlenia. W tym przypadku zamiast popularnego układu z kuchnią z widokiem na wejście na posesję – od strony frontowej projektowany jest salon z jadalnią. Optymalnie zaplanowany salon to taki, który posiada okna na trzy strony: zachód – południe – wschód, np. jak w projekcie „Dom w idaredach (A)” lub ewentualnie z doświetleniem z dwóch stron, np. projekt „Dom w lilakach 2”. W zależności od szerokości budynku oferujemy również projekty z kuchnią od frontu, a dalej jadalnią i salonem, np. projekt „Dom w marzankach”.

ZOBACZ przykładowe domy na działkę z wejściem od południa

gotowy projekt Dom w lilakach 4 (G) Dom w lilakach 4 (G)
gotowy projekt Dom w zdrojówkach Dom w zdrojówkach
gotowy projekt Dom w albicjach 2 (G2) Dom w albicjach 2 (G2)
gotowy projekt Willa Miranda 10 (G2) Willa Miranda 10 (G2)

Warto pamiętać, że dom powinien zostać podzielony na strefy nie tylko funkcjonalne, ale również termiczne, które zgrupują pomieszczenia o jednakowej lub zbliżonej temperaturze. Różnica temperatury między sąsiadującymi pomieszczeniami nie powinna być zbyt duża. Każdy budynek wyróżnia 2 strefy: mieszkalną i gospodarczą, w ramach których możemy wydzielić 4 strefy termiczne.

STREFY TERMICZNE:

I strefa – temperatura od 5-8°C

W strefie tej zlokalizowane powinny zostać pomieszczenia, w których nie będą przebywać ludzie, takie jak: garaż lub pomieszczenie gospodarcze zlokalizowane za garażem przeznaczone np. na magazyn różnego rodzaju sprzętu (rowery, sprzęt ogrodniczy itp).

II strefa – temperatura od 12-16°C

Pomieszczenia z przeznaczeniem na czasowy pobyt ludzi, takie jak: kotłownia oraz pomieszczenia gospodarcze znajdujące się w strefie mieszkalnej.

III strefa – temperatura 20°C

W której powinny zostać zlokalizowane pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi takie jak: pokoje, przedpokoje, kuchnie, gabinety, salony czy jadalnie.

IV strefa - temperatura 24°C

Strefa najcieplejsza - łazienka.

W ofercie naszego biura jest kilka tysięcy gotowych projektów domów o różnej wielkości i stylistyce, dostosowanych do realizacji na różnych działkach, by każdy mógł optymalnie wykorzystać walory terenu, na którym buduje – podkreśla arch. Monika Lisowska-Łętocha z Biura Projektów ARCHON+.

Jeżeli przedstawią Państwo swoje wymagania dotyczące przyszłego domu i uwarunkowania działki (polecamy sprawdzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy, które określają lokalne parametry, w tym powierzchnia zabudowy terenu) doradcy projektowi ARCHON+ zaproponują optymalne projekty domów z oferty ARCHON+, ściśle dopasowane do Państwa potrzeb, uwzględniające odległości od granicy oraz usytuowanie względem stron świata. Warto pamiętać, że na naszej stronie można sprawdzić usytuowanie domu na działce online - wystarczy wejść na kartę wybranego projektu, i w oknie rzutu parteru wybrać przycisk: Dopasuj do Twojej działki.

Dodatkowo istnieje możliwość bezpłatnego skorzystania ze zgody na zmiany w projekcie, aby optymalnie dopasować go do Państwa potrzeb. 

Poznaj również artykuł: Jaki dom na działkę na stoku lub sprawdź, jakie odległości musisz zachować przy budowie domu, opisane w art.: Jak dopasować projekt do działki.

Czytaj także: Co to jest wskaźnik intensywności zabudowy i jak go obliczyć?

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Jesteśmy teraz dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?