Parlament i Rada Unii Europejskiej zgodnie z Dyrektywą 2002/91/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, zobowiązała państwa członkowskie do wprowadzenia zmian prawnych, mających na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynkach.
Nowelizowane przepisy dotyczące energooszczędności zaczęły w Polsce obowiązywać 1.01.2014 r., a od 1.01.2021 r. weszły w ostatnią fazę zmian.
W związku z aktualizacją Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, budujemy jeszcze cieplejsze domy. Maksymalna wartość wskaźnika EP (wskaźnik zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną) dla projektów domów jednorodzinnych składanych do pozwolenia na budowę od 1 stycznia 2021 r. nie może przekraczać 70 [kWh/(m2*rok)], a współczynniki przenikania ciepła U przez przegrody zewnętrzne nie mogą być większe niż: Uściany ≤ 0,20 W/(m2*K), Udachu ≤ 0,15 W/(m2*K).
Zmiany w Warunkach Technicznych dotyczą również stolarki zewnętrznej, dlatego należy zadbać o odpowiedni stopień termoizolacyjności okien. Współczynnik przenikania ciepła w przypadku okien pionowych Uokien ≤ 0,9 W/(m2*K), zaś w przypadku okien połaciowych ≤ 1,1 W/(m2*K).
Podobnie rzecz wygląda w przypadku budynków wielorodzinnych, od 1 stycznia 2021 r. wskaźnik EP nie może przekraczać 65 kWh/(m2*rok).
Co wpływa na wartość wskaźnika EP?
Pozyskanie energii ze źródeł odnawialnych – słońca, powierza, wody, gruntu czy biomasy wpływa korzystnie na wskaźnik EP. Dlatego zastosowanie paneli solarnych, ogniw fotowoltaicznych, pompy ciepła, pieca na pelet, użytkowanie kominka obniżają zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną.
Duże znaczenie ma izolacyjność termiczna przegród zewnętrznych, ważna jest odpowiednia grubość i parametry izolacji termicznej. Budynek o prostej bryle z mniejszą ilością przegród zewnętrznych będzie efektywniejszy energetycznie. Korzystne jest również zminimalizowanie mostków termicznych, zarówno w fazie projektowania, jak i dokładnego wykonawstwa. Musimy także zadbać o odpowiedni standard energetyczny stolarki oraz jej szczelny i ciepły montaż.
Zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz rozwiązań instalacyjnych w oparciu o urządzenia o wysokiej efektywności energetycznej, to również wyższy standard energetyczny domu. Ponadto zapotrzebowanie na energię możemy zmniejszyć, stosując urządzenia, które automatycznie regulują temperaturę oddzielnie w poszczególnych pomieszczeniach lub w wyznaczonych strefach ogrzewania. Podział budynku na odpowiednie strefy termiczne (zimną i ciepłą) oraz odpowiednia lokalizacja punktów poboru ciepłej wody użytkowej względem źródła ciepła, to kolejna oszczędność energii.
Ważne jest zorientowanie budynku względem stron świata. Lokalizacja przeszkleń od strony południowej zmaksymalizuje zyski od słońca. Mniej okien od strony północnej to mniejsza strata energii.
Na wartość wskaźnika EP ma także wpływ lokalizacja geograficzna – w zależności od uwzględnienia odpowiedniej stacji meteorologicznej otrzymamy różne wyniki, zależne od warunków klimatycznych panujących w tej części Polski, gdzie realizujemy inwestycję.
Projekt typowy wraz z załączoną szacunkową projektowaną charakterystyką energetyczną może zostać wykorzystany w postępowaniu administracyjnym jedynie po wykonaniu jego pełnobranżowej adaptacji. Projektowana charakterystyka energetyczna, tak samo jak warunki posadowienia budynku, zależy ściśle od lokalizacji obiektu oraz szczegółowych wytycznych i uzgodnień właściwych dla konkretnej inwestycji i powinna dla niej zostać indywidualnie wykonana.
Szacunkowa charakterystyka załączona do projektu dotyczy założeń przyjętych w projekcie typowym przed adaptacją, nie uwzględnia ew. zmian wprowadzonych do dokumentacji jak i parametrów związanych z lokalizacją budynku.
Dopiero po wykonaniu adaptacji projektu i uwzględnieniu jej w charakterystyce energetycznej otrzymamy ostateczną wartość wskaźnika EP.
W charakterystyce energetycznej należy uwzględnić uwarunkowania lokalizacyjne (m.in. właściwą stację meteorologiczną, usytuowanie budynku względem stron świata) jak również założenia wynikające z wymagań Inwestora (m.in. wszelkie zmiany gabarytów budynku, wielkości stolarki okiennej i drzwiowej, rodzaj wentylacji, zastosowane materiały, montaż stolarki zewnętrznej, przewidywane urządzenia instalacyjne, wspomaganie ogrzewania użytkowaniem kominka).
ARCHON+ Biuro Projektów nie bierze odpowiedzialności za wartości parametrów zawartych w projektowanej charakterystyce energetycznej dla konkretnej inwestycji.
Dbamy o energooszczędność projektowanych przez nas domów.
Poznaj 2900 Najlepszych PROJEKTÓW DOMÓW ARCHON+ >>
w dogodnej dla Ciebie formie!
Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?
Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13
Odpowiemy jak tylko będziemy dostępni.
Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.
Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
Napisz do nasZadzwoń do nas +48 12 37 21 900