Projekt ogrzewania podłogowego
Projekt ogrzewania podłogowego

Projekt ogrzewania podłogowego

Poznaj komfortowy i oszczędny sposób na ogrzanie całego domu. Poczuj wyjątkowe ciepło we wnętrzu Swojego domu.

Projekt obejmuje: opis techniczny instalacji, zalecenia dotyczące instalacji ogrzewania podłogowego, rysunki techniczne instalacji oraz zestawienie materiałów.
Ważne! Projekt ogrzewania podłogowego zakłada zastosowanie kotła gazowego. 

Proponujemy Państwu zakup Projektu ogrzewania podłogowego w cenie już od 490 zł
Dodatkowo kupując w zestawie z projektem domu, otrzymasz 100 zł rabatu na gotowy projekt instalacji.

Zobacz przykładowy projekt instalacji ogrzewania podłogowego

Jeżeli wybrałeś projekt domu, który obecnie nie posiada gotowego Projektu ogrzewania podłogowego, możesz go zamówić. Napisz do nas! Powiadomimy Cię niezwłocznie o terminie realizacji produktu.

Projekt dodatkowych instalacji jest rozwiązaniem alternatywnym w stosunku do projektu typowego – jego zastosowanie może wpłynąć na konieczność wprowadzenia zmian w projekcie typowym.

Ogrzewanie podłogowe… więcej niż ogrzewanie!

Ogrzewanie podłogowe, potocznie nazywane podłogówką, jest jednym ze sposobów na komfortowe i oszczędne ogrzanie całego domu, lub tylko wybranych pomieszczeń. W upalne letnie dni, za pomocą ogrzewania podłogowego łatwo można również wnieść do domu przyjemny chłód.

Wizualizacja kuchni - Dom w amarantusach Dom w amarantusach ver. 2

Co to jest ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem płaszczyznowym, w którym cała powierzchnia podłogi jest jednym dużym grzejnikiem. Składa się z izolacji przeciwwilgociowej, izolacji cieplnej, rury grzewczej, wylewki betonowej i posadzki, czyli wykończenia podłogi. Ogrzewanie podłogowe podnosi temperaturę podłogi, która oddaje ciepło do pomieszczenia za pomocą promieniowania, a nie jak w przypadku grzejników przez konwekcję – ogrzewając meble, ściany, sufit oraz mieszkańców. Taki system pod wieloma względami jest znacznie bardziej korzystny od tradycyjnego.

Montaż ogrzewania podłogowego. 1) Umieszczenie taśmy brzegowej wzdłuż ścian pomieszczenia. 2) Rozłożenie płyty izolacyjnej. 3) Uszczelnianie połączeń płyt izolacyjnych. 4) Przygotowanie rury grzewczej. 5) Ułożenie i przymocowanie rury grzewczej. 6) Przygotowanie podłogi do wylania wylewki. Kolejne etapy montażu ogrzewania podłogowego - Materiały firmy Viessmann

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!

Dom w malinówkach 11 KOD: 350NOWYDOM
Dom w malinówkach 11
Dom w renklodach 15 (G2) KOD: 350NOWYDOM
Dom w renklodach 15 (G2)
Dom w kosaćcach 2 (N) KOD: 350NOWYDOM
Dom w kosaćcach 2 (N)

Zobacz więcej projektów

Zalety ogrzewania podłogowego

  • większy komfort cieplny - grzeje cała podłoga, ciepło oddawane jest równomiernie w całym pomieszczeniu
  • niższe koszty eksploatacyjne ze względu na mniejsze parametry czynnika grzewczego i zachowanie komfortu cieplnego przy niższych temperaturach (panującą temperatura przy ogrzewaniu podłogowym +18ºC odczuwamy jak +20ºC - wynika to z tego, że człowiekowi najzimniej zawsze w stopy i stąd przyjemne ciepło z podłogi daje wrażenie wyższej temperatury w pomieszczeniu). Ogrzewanie podłogowe wraz z kotłem kondensacyjnym bądź pompą ciepła może się przyczynić do obniżenia kosztów eksploatacji centralnego ogrzewania
  • minimalna cyrkulacja powietrza jak przy ogrzewaniu grzejnikowym wiąże się z mniejszymi ruchami zanieczyszczeń, np. kurzu
  • estetyka i większe możliwości wykorzystania wnętrza - nie ma grzejnika, nie jesteśmy ograniczeni rozstawieniem mebli (kaloryferów nie wolno zastawiać szafką czy łóżkiem).

Wadami ogrzewania podłogowego może być jego bezwładność, która nie pozwala na szybką zmianę temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. Z drugiej strony, bezwładność ogrzewania podłogowego wykorzystują pompy ciepła dla jeszcze efektywniejszej pracy. Grzejnik podłogowy pełni bowiem rolę akumulatora ciepła.

Ograniczenia przy montażu "podłogówki" to przede wszystkim: przyrost podłogi, ograniczona moc z m kw. podłogi.

Ogrzewanie niskotemperaturowe

Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Przez rury grzejnika podłogowego przepływa woda o niskiej temperaturze, np. 35, 40°C.
Taka temperatura wody wystarczy żeby zapewnić ciepło nawet podczas mroźnych dni. Dotykając podłogę w pokoju, odczujemy tylko lekkie ciepło, bo posadzka ma temperaturę jedynie 26-29°C.

Podłogówka jest idealnym rozwiązaniem dla pompy ciepła czy kotła kondensacyjnego. Szczególnie w instalacjach z pompami ciepła dąży się do jak najniższej temperatury wody zasilającej ogrzewanie podłogowe. Bowiem, im woda ma niższą temperaturę, tym oszczędniej pracuje pompa ciepła - czyli zużywa mniej prądu.

Porównanie rozkładu temperatur w pomieszczeniu dla ogrzewania grzejnikowego i podłogowego
Komfortowy (optymalny) rozkład temperatury w pomieszczeniu zestawiony z ogrzewaniem grzejnikowym i podłogowym (i-ogrzewanie.pl)

Co na podłogę?

Instalację ogrzewania podłogowego należy uwzględnić już na etapie projektowania domu, gdyż wymaga ona zwiększonej wysokości podłogi i odpowiedniego materiału pokrycia.

Bardzo ważny jest rodzaj materiału, który chcemy wybrać na pokrycie podłogi. Instalacja najlepiej sprawdza się przy płytkach ceramicznych bądź kamiennych. Gorzej jest w przypadku paneli podłogowych, wykładzin, drewnianego parkietu. Materiały te mają większe opory przewodzenia ciepła co zwiększa koszty montażu (ze względu na zmniejszenie rozstawu rur z czynnikiem grzewczym). Ich zastosowanie może również wiązać się z koniecznością podwyższenia temperatury wody zasilającej ogrzewanie podłogowe, dla pompy ciepła będzie mniej korzystne.

Ważne szczegóły

Grzejnik podłogowy ma nam służyć przez całe życie. Warto więc zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

  • ogrzewanie podłogowe wymaga starannego zaprojektowania i wykonania, tylko wtedy gwarantuje komfortowe, niezawodne i oszczędne ogrzewanie przez wiele lat
  • w ogrzewaniu podłogowym najczęściej stosowane są rury wielowarstwowe z tworzywa, które muszą wiele wytrzymać i długo pracować - jakość rury można ocenić np. po dopuszczalnym ciśnieniu i temperaturze pracy, np. system ogrzewania podłogowego ViPEX: maksymalna temperatura 95°C i ciśnienie 10 bar, 10 lat gwarancji
  • rura ViPEX składa się z pięciu warstw trwale połączonych ze sobą, a warstwa aluminium wyklucza możliwość dyfuzji tlenu
  • płyta izolacyjna w systemie ViPEX wykonana jest ze styropianu EPS 100 zgodnie z normą europejską EN 13163: o dużej wytrzymałości na obciążenia, skutecznej izolacji cieplnej i izolacji akustycznej (tłumi odgłosy kroków)
  • niższe koszty instalacji ogrzewania podłogowego, grzejnikowego i wody użytkowej – system instalacyjny ViPEX pozwala wykonać wszystkie instalacje przy użyciu tylko jednego typu rury
  • dla większego komfortu, ogrzewanie podłogowe można wyposażyć w indywidualne regulatory temperatury w poszczególnych pomieszczeniach domu.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Rozwiązania energooszczędne do Twojego domu

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Dołącz do grupy Amorfy Które Kochacie
Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?