Polska jest jednym z najuboższych w wodę krajów europejskich. Wielkość zasobów wodnych stawia nas na 26 miejscu w Europie. Zużycie wody w Polsce z roku na rok rośnie. Woda wykorzystywana jest głównie przez przemysł (ok.67%), gospodarkę komunalną (ok.21%) oraz rolnictwo i leśnictwo (ok.12%). Oszczędzanie wody stało się więc koniecznością.
Jeśli nie wszystkich przekonują argumenty o tym, że niedługo nam jej może braknąć, to powinna nas przekonać ekonomia. Systematyczne podwyżki cen zimnej i ciepłej wody rozpoczęte w latach dziewięćdziesiątych, powodują że coraz bardziej ograniczamy zużycie wody. Istnieje wiele metod jak oszczędzać wodę, zaczynając od drobnych czynności takich jak: zakręcanie kranu podczas mycia zębów, poprzez kontrole stanu technicznego armatury sanitarnej i usuwanie nieszczelności, na zastosowaniu urządzeń pozwalających ograniczyć zużycie kończąc. Jeśli nie chcemy, aby oszczędzanie wody wiązało się z utratą komfortu, możemy zastosować nowoczesne rozwiązania techniczne, które pozwalają w znacznym stopniu zaoszczędzić na rachunkach za wodę.
Jak wykorzystać deszczówkę
W świetle polskiego prawa woda deszczowa zbierana z dachów lub podwórza jest ściekiem i powinna być odprowadzana do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, w zależności, jaka sieć występuje na danym terenie. Nie można natomiast odprowadzać wód opadowych do kanalizacji sanitarnej, ponieważ w czasie dużych opadów - deszczówka podtapia oczyszczalnię ścieków. W takich sytuacjach przedsiębiorstwo wodociągowe musi płacić za oczyszczanie ścieków deszczowych, które na ogół są czyste i nie wymagają tak zaawansowanego sytemu oczyszczania jak ścieki sanitarne. Tradycyjne wykorzystanie deszczówki z prawnego punktu widzenia jest natomiast dozwolone.
Warto zbierać wodę deszczową, którą można wykorzystać w niektórych urządzeniach domowych. Zwłaszcza w tych, które zużywają jej najwięcej. Można nią podlewać ogrody lub spłukiwać wodę w toalecie. Woda deszczowa jest miękka, nie występują w niej związki magnezu i wapnia. Nadaje się idealnie do prania (oszczędność środków piorących) oraz mycia samochodów. Deszczówka nie nadaje się do picia ani na potrzeby higieniczne, mimo iż ma lepsze właściwości niż wody w zbiornikach naturalnych. Woda deszczowa zawiera w swoim składzie roztwory słabych kwasów pochodzących z atmosfery i jest to zjawisko naturalne. Nadaje to wodzie właściwości korozyjne. Z tego powodu wszystkie instalacje zewnętrzne służące do zbierania deszczówki jak i zbiorniki na jej magazynowanie powinny być wykonane z tworzyw sztucznych. Również we wszystkich instalacjach wewnętrznych mających kontakt z wodą deszczową powinno się unikać stosowania materiałów podatnych na korozję jak stal czy miedź.
Instalacje do wykorzystywania wody deszczowej
Najłatwiej jest zbierać deszczówkę z dachu pokrytego dachówką lub blacho-dachówką. Można zebrać w ten sposób około 90% opadającego deszczu. Najbardziej rozpowszechniony sposób pozyskiwania deszczówki to: wykonanie instalacji zbiornikowej do magazynowania i wykorzystania wody deszczowej w gospodarstwie domowym oraz zamontowanie w rurze spustowej zbieracza deszczówki. Od rury spustowej specjalne przewody odprowadzają wodę do zbiornika, który zwykle jest zakopany pod powierzchnią terenu i służy do magazynowania wody deszczowej w czasie deszczu. Jego wyposażenie umożliwia: dopełnianie zbiornika woda wodociągową w przypadku długotrwałej bezdeszczowej pogody, lub oprowadzenie nadmiaru wody do rury spustowej. W przypadku długotrwałego deszczu, kiedy ilość doprowadzonej wody jest większa niż pojemność zbiornika. Dzięki pompie woda zmagazynowana w zbiorniku jest rozprowadzana do odbiorników, na przykład spłuczki czy pralki.
Inny znacznie prostszy i tańszy sposób, pozwala na wykorzystanie deszczówki tylko do podlewania ogrodu. Głównym elementem systemu jest tak zwany zbieracz deszczówki. To element rury spustowej, z odpowiednim wylotem na wodę deszczową. Ze zbieracza woda jest odprowadzana do odpowiedniego zbiornika. Jest to rozwiązanie proste i tanie - kosztuje około 160 zł. A jego największą zaletą jest możliwość włączenia w istniejący już system orynnowania.
Instalacje dualne
Wielokrotne wykorzystanie wody w gospodarstwie domowym wydatnie przyczynia się do obniżenia ciągle rosnących kosztów za wodę i ścieki. Dlatego w gospodarstwach domowych rozpatruje się możliwość wykorzystywania do różnych celów wody o różnej jakości. W instalacji dualnej przewidziano wykorzystanie dwóch rodzajów wody: wodociągowej (pitnej) oraz zużytej (woda szara). Woda szara jest to część zabrudzonej wody domowej pozbawionej fekaliów i wysoce obciążonych ścieków kuchennych. Jest to więc spływ z wanny kąpielowej i prysznica, umywalki oraz również z pralki. Stanowi ona 50-80% całej objętości ścieków produkowanych w gospodarstwie domowym. Najprościej wykorzystywać ją do spłukiwania toalet, a na ten cel zużywanych jest około 35 % wody w gospodarstwie domowym. W zwykłym domu więc oszczędza się dwukrotnie — na czystej wodzie i odprowadzeniu ścieków o około 30 %. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, ze w odróżnieniu od wody deszczowej, woda szara powstaje praktycznie codziennie w porównywalnych ilościach.
Każdy rodzaj wody jest doprowadzany do odpowiednich punktów czerpalnych lub przyborów oddzielnymi przewodami (podwójna instalacja), aby woda zużyta nie miała kontaktu z wodą pitną.
Nowoczesne instalacje sanitarne
W marketach budowlanych i sklepach z armaturą już od kilku lat możemy kupować urządzenia sanitarne z wbudowanymi różnymi systemami służącymi do oszczędzania wody. Producenci tych sprzętów starają się zaskakiwać klientów coraz bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami. Już nie tylko mamy możliwość wykorzystywania połowy zbiornika z wodą do spłukiwania toalet, ale możemy zamontować w łazience lub kuchni baterie umywalkowe i wannowe z elektroniczną regulacją wypływu wody. Dzięki tym wszystkim innowacjom technicznym wprowadzanym systematycznie do sprzedaży oraz dzięki rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa będziemy mogli jeszcze długo cieszyć się naturalnymi zasobami wody na Ziemi.
W ARCHON+ możesz zamówić projekt przydomowej oczyszczalni ścieków